Chmury punktów i skaning laserowy dla architektów i urbanistów

Wykonanie inwentaryzacji budowlano-architektonicznej jest bardzo ważnym elementem działań w pracy architektów, planistów czy urbanistów. Jednak, aby zadania mogły zostać właściwie wykonane niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznych, dedykowanych programów oraz metod działania. Czym jest skaning laserowy oraz ortofotomapa? I co ma z tym wspólnego chmura punktów?

BIM i chmura punktów, czyli z jakimi trudnościami musisz się zmierzyć

Technologia BIM z dnia na dzień zyskuje na znaczeniu w środowisku architektów i urbanistów, podobnie rzecz się ma z przetwarzaniem chmur punktów. Jeśli istniejące budynki muszą zostać przeniesione do modelu BIM, skanowanie laserowe i tworzenie chmur punktów jest niemal nieuniknione. Dlatego coraz więcej architektów i planistów natrafia na dane chmur punktów ze skanowania laserowego i staje przed wyzwaniem przeniesienia ich na rzuty, plany 2D, 3D lub nawet całe modele BIM.

Ponieważ większość programów CAD i BIM nie jest oryginalnie zaprojektowana do pracy z chmurami punktów (zwłaszcza większymi), praca z nimi jest często pracochłonna i wyczerpująca. Importowanie danych może trwać bardzo długo, a jeśli masz szczęście i program nie zawiesi się podczas wielogodzinnego importowania, kolejna przeszkoda jest tuż za rogiem. Nawigowanie po chmurze punktów jest trudne, a ludzki mózg i percepcja nie są przystosowane do tego typu widoku. Dlatego też samo zdefiniowanie punktów, powierzchni i odległości potrzebnych do wykonania modelu wymaga wiele czasu i wysiłku.

Oprogramowanie do obróbki chmur punktów

Dostępne są jednak programy, które doskonale radzą sobie z konwersją jak np. PointCab! Zamiast widoku chmury punktów, PointCab automatycznie dostarcza ortofotomapy (widok z góry, z boku i z przodu) w 2,5D, widok, który jest intuicyjny dla ludzkiego mózgu, a którego nie zapewnia żaden program CAD. Dzięki narzędziu wektoryzatora, tworzy on layout w ciągu kilku sekund, Ty musisz go tylko dostosować. 

Są to cenne minuty i godziny zaoszczędzonego czasu. Ale to nie wszystko! Dzięki unikalnym algorytmom PointCab, importowanie chmur punktów do PointCab jest tak szybkie jak to tylko możliwe. Nie ma znaczenia jak duże są dane chmury punktów lub w jakim formacie występują. Nie ma też znaczenia, czy pracujesz na skanerach firmy FARO, Leica lub np. Z&FPointCab przetwarza je wszystkie szybciej niż większość innych rozwiązań programowych na rynku.

Gdy tylko przygotujesz swoje plany 2D lub 3D w programie PointCab, możesz je łatwo wysłać do swoich klientów poprzez PointCab WebExport lub przesyłając cały projekt do odczytania w darmowej przeglądarce PointCab ShareOczywiście możesz również kontynuować pracę nad planem w swoim programie CAD. Nie ma również znaczenia jakiego programu CAD używasz, PointCab jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi rozwiązaniami CAD.

A ponadto dzięki podejściu ortofoto, PointCab jest w stanie diametralnie zmniejszyć rozmiar chmury punktów, bez utraty jakichkolwiek informacji. Oznacza to, że import danych z PointCab do systemu CAD jest bardzo prosty.

Wtyczki i towarzyszące im zalety

PointCab zapewnia jeden z najłatwiejszych przepływów pracy z chmury punktów do CAD lub BIM, a użytkowników oprogramowania BIM czekają kolejne ułatwienia pracy. Dzięki wtyczkom PointCab można przenosić układy, przekroje, ściany, okna i wiele innych bezpośrednio z PointCab do Revit bez potrzeby wcześniejszego importowania danych chmur punktów. Oznacza to transfer danych w czasie rzeczywistym i ponownie, dużą oszczędność czasu. Niezależnie od tego, czy używasz programu Revit, ArchiCAD czy BricsCAD – możesz pozostać w swojej strefie komfortu.

Zalety skaningu laserowego i pracy z chmurą punktów

PointCab to doskonałe narzędzie, które cechuje się licznymi zaletami. Przez specjalistów ceniony jest m.in. za:

  • łatwe w użyciu narzędzie dla początkujących,
  • ortofotomapy zapewniające intuicyjny przepływ pracy i łatwą nawigację,
  • niezwykłą oszczędność czasu,
  • szybki import wszystkich ważnych danych z chmur punktów (kompatybilny z wszystkimi skanerami, a nawet danymi z drona),
  • kompatybilny z wszystkimi popularnymi programami CAD i BIM,
  • łatwe przetwarzanie nawet dużych chmur punktów,
  • możliwość łączenia danych chmur punktów z różnych punktów w czasie i różnych skanerów w jeden projekt (bardzo przydatne do dokumentowania postępów budowy),
  • jedno oprogramowanie dla wszystkich potrzeb: większość skanerów dostarcza również oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów. W większości przypadków są one droższe niż PointCab, nie przetwarzają wszystkich formatów danych chmur punktów i oferują znacznie mniej funkcji. Ponieważ PointCab może nawet rejestrować Twoje skany (również w bardzo szybki i łatwy sposób), jest to scyzoryk do przetwarzania chmur punktów.

Jesteśmy BIMfaktoria

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy o tym jak możemy wspomóc Twoje przyszłe inwestycje.