Inwentaryzacja budowlana. Na czym polega i kiedy ją sporządzić?

Brak dokumentacji nieruchomości to problem wielu właścicieli. Najczęściej dotyczy on budynków pochodzących z połowy ubiegłego wieku i starszych, ale może pojawić się również, kiedy chodzi o znacznie młodsze budynki. Bez dokumentacji inwestor nie może przeprowadzić wielu prac, takich jak większe remonty czy przebudowy. Jej brak okazuje się też sporym utrudnieniem przy sprzedaży.

Właściciel obiektu nie musi jednak rezygnować ze swoich planów. By zrealizować je w legalny sposób, powinien jednak zdobyć inwentaryzację budowlaną. W dużym skrócie, zawiera ona informacje na temat wyglądu i stanu budynku. Co konkretnie powinno się w niej znaleźć? Kto jest uprawniony do opracowania inwentaryzacji? Czym różni się ona od projektu? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

 

Inwentaryzacja budowlana. Czym różni się od projektu domu?

Ze względu na pewne podobieństwa, inwentaryzacja budowlana jest często mylona z projektem domu. Oba dokumenty jednak różnią się między sobą w ogromnym stopniu. Najważniejsza różnica to fakt, że projekt powstaje jeszcze przed wzniesieniem budynku. Inwentaryzacja dotyczy zaś już istniejącego budynku i skupia się na stanie faktycznym w momencie jej opracowania.

Jak powinna być przygotowana inwentaryzacja budowlana?

Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór, według którego można opracować inwentaryzację budowlaną. Ostateczny kształt uzależniony jest od powodu, dla którego właściciel budynku zlecił jej przygotowanie. Różne są też dopuszczalne formy tego dokumentu. W zależności od potrzeb inwestora, może on występować w postaci:

 

  • cyfrowej: jako pliki .pdf lub .dwg na płycie, dysku USB lub innym nośniku;
  • papierowej: jako skalowalne wydruki.

 

 

Jeśli chodzi o zawartość inwentaryzacji budynku, jej kluczowy element to opis techniczny obiektu. Dostarcza on wiedzy na temat lokalizacji, technologii budowy i użytych materiałów oraz wymiarów i pozostałych parametrów. W dokumencie powinny też znaleźć się rzuty i przekroje poszczególnych części budynku wraz ze zdjęciami.

 

Kiedy należy sporządzić inwentaryzację budowlaną?

Inwentaryzacja architektoniczna zastępuje projekt domu, jeśli ten w wyniku różnych okoliczności zaginął lub uległ uszkodzeniu. Jej posiadanie stanowi niezbędny warunek do przeprowadzeniu wielu prac i czynności, z których najważniejsze i najczęstsze to:  • rozbudowa (w tym nadbudowa);
  • prace w obrębie instalacji budynku (rozbudowa, remonty lub wykonanie nowych);
  • prace konserwatorskie;
  • zaawansowane prace dekarskie;
  • prace remontowe ingerujące w strukturę obiektu (np. poprzez zmianę rozkładu ścian);
  • wycena budynku;
  • rozbiórka.

Komu powierzyć przygotowanie inwentaryzacji architektonicznej?

Specjaliści, którym zlecimy sporządzenie inwentaryzacji budynku muszą posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Ich kwalifikacje to nie jedyny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy dokumentu. Niezwykle ważne są też stosowane przez niego technologie. By inwentaryzacja była rzeczywiście w przygotowaniu i wykonaniu prac, musi być szczegółowa i przygotowana zgodnie ze współczesnymi standardami. Dlatego warto wybierać oferty firm korzystających ze sprzętu do scanningu 3D.

Jesteśmy BIMfaktoria

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy o tym jak możemy wspomóc Twoje przyszłe inwestycje.