Modelowanie 3D BIM

Modelowanie BIM to inaczej mówiąc tworzenie bardzo dokładnych modeli 3D obiektów architektonicznych lub konstrukcyjnych w technologii BIM w oparciu o dane otrzymane lub pozyskane w wyniku skaningu laserowego lub fotogrametrii. Modelowanie BIM może być realizowane w oparciu o chmury punktów na różnych poziomach szczegółowości, a każdy utworzony model 3D BIM jest nie tylko wizualnym przedstawieniem obiektu, ale zawiera również dodatkowe informacje, tworząc obszerną bazę danych i dokumentację rysunkową. Modelowanie 3D BIM może być realizowane w oparciu o chmury punktów na różnych poziomach szczegółowości, a każdy utworzony model 3D BIM przedstawia obiekt i zawiera dodatkowe informacje, tworząc obszerną bazę danych.

więcej Kontakt

Technologia BIM

Modelowanie BIM nierozerwalnie jest związane z pojęciem technologii BIM, z ang. Building Information Modelling. Technologia BIM oznacza modelowanie informacji o budynku, czyli tworzenie i przetwarzanie modeli 3D, jako uproszczonych reprezentacji rzeczywistości, takich jak np. plan ściany, podłogi, okna i drzwi, ale też przewody elektryczne czy hydraulika. Technologia BIM jest także zapisywaniem  i przetwarzaniem wszystkich innych informacji związanych inwestycją budowlaną, takich jak np. parametry poszczególnych przegród budowlanych, ale również okres powstania obiektu czy dane dotyczące lokalizacji inwestycji.  Podejście BIM umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do na bieżąco aktualizowanych  informacji o projekcie, co może być pomocne przy sporządzaniu planów, kosztorysów czy harmonogramów. Upraszcza także sam proces projektowy i komunikację pomiędzy różnymi uczestnikami projektu inwestycyjnego.

Modele 3D BIM

Modelowanie 3D w BIMfaktoria obejmuje przede wszystkim środowisko Archicad i pracę według otwartych standardów – openBIM. Wykonujemy modele obiektów architektonicznych, industrialnych, przemysłowych, dostarczając pełną dokumentację planów 2D, dopracowane modele 3D BIM, a także modele BIMx do odtworzenia w środowisku prezentacyjnym w postaci wizualizacji, wirtualnych spacerów itp.

Tworzone przez nas modele 3D BIM cechują się wysoką dokładnością i mogą być skalowalne do dowolnej wielkości na każdym etapie projektu. Stopień szczegółowości tworzonego modelu 3D dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta.

Wszystkie modele 3D BIM tworzymy w trybie współpracy, co oznacza, że możemy dostarczyć je jako odrębny plik lub model centralny podzielony na zadania. Ponadto jesteśmy gotowi dołączyć do zespołu klienta i współpracować w procesie modelowania 3D BIM w ramach określonego, zewnętrznego projektu albo innego, doprecyzowanego planu działania.

Korzyści z zastosowania modelowania 3D BIM

Oprócz ułatwienia komunikacji i uproszenia procesu projektowego, technologia przydaje się jeszcze przy kilku innych aspektach. Należy wspomnieć chociażby o tym, jak modelowanie 3D BIM redukuje koszty realizacji. Poprzez eliminację błędów projektowych czy optymalizację planów potrafi obniżyć wydatki związane z inwestycją o ok. 10%. Związane jest z tym usuwanie nawet do 90% kolizji inwestycyjnych. To sprawia, że właściwie stworzony model oddala zagrożenie wykonania poważnych przeróbek jeszcze podczas budowy. Tym samym znacząco wspiera nadzorców prac budowlanych.

Koszt wykonania planów 3D przez modelowanie BIM

W BIMfaktoria, kierujemy się jakością i dopasowaniem usług do klienta. Wynika to bezpośrednio z przyjętych przez nas indywidualnych sposobów wyceny. Przy obliczaniu ostatecznego kosztu bierzemy pod uwagę m.in. poziom szczegółowości modelowania czy skalę projektu. BIM model wspomaga wszelkie plany 3D bez nadmiernego obciążania budżetu klienta.

Z przyjemnością udzielimy informacji na temat szczegółów współpracy. W tym celu prosimy o kontakt drogą telefoniczną lub mailową. Przy okazji odpowiedzą na wszelkie pytania i doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.

Masz pytania? Napisz do nas!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy o tym,
jak możemy Cię wspomóc przy Twoich projektach.