Skaning laserowy 3D to jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod pomiarowych, często stosowana równolegle z fotogrametrią.
Skanowanie laserowe 3D najczęściej wykorzystywane jest w architekturze, budownictwie i geodezji, a także w kartografii, inwentaryzacji architektonicznej, pomiarach deformacji obiektów inżynierskich, badaniach środowiska przyrodniczego i archeologii.
Wynikiem skaningu laserowego są chmury punktów, które można przekształcić w ortofotomapy, modele CAD lub modele BIM, a powstałe modele mesh z nałożoną teksturą mogą posłużyć do tworzenia wirtualnej rzeczywistości lub wizualizacji.
Skanowanie laserowe 3D wykonuje się za pomocą naziemnych skanerów laserowych lub mobilnych skanerów laserowych, a także dronów. Skaner laserowy emituje skupioną wiązkę światła i poprzez odbicie go od powierzchni budynków np. ścian, elementów infrastruktury, dróg, podłogi lub sufitu, dokonuje wielu punktowych pomiarów. W ten sposób tworzony jest trójwymiarowy układ współrzędnych w postaci chmur punktów, a dzięki temu możliwe jest stworzenie dokładnych modeli 3D z danymi takimi jak:
Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje skanowania laserowego:
Szerokie możliwości skanowania trójwymiarowego sprawiają, że jest ono chętnie stosowane w różnych dziedzinach. Najważniejsze przykłady użycia skanerów 3D to:
Firma BIMfaktoria oferująca skaning laserowy w Warszawie i woj. mazowieckiem, a także na terenie całej Polski, realizuje coraz więcej usług opartych o skanowanie laserowe 3D. Jest to wynik nie tylko zalet skaningu laserowego, ale też faktu, że ta technologia skanowania 3D znacząco usprawnia przetwarzanie informacji uzyskanych w wyniku pomiaru.
Oprogramowanie skanerów jest w stanie wygenerować bardzo szczegółowy model obiektu, a następnie przeprowadzić kontrolną weryfikację danych, stworzyć dokumentację CAD (niezbędną np. do inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej), zgromadzić dane do projektów konserwatorskich czy renowacji zabytków.
Skanery laserowe są coraz częściej wykorzystywane w inwentaryzacjach obiektów przemysłowych, wyposażonych w szereg systemów instalacyjnych oraz w innych miejscach i obiektach, które są zbyt skomplikowane dla pomiarów metodami klasycznymi. Mowa tu m.in. o obiektach zabytkowych, złożonych projektach kubaturowych czy kopalniach lub tunelach, które podlegają degradacji lub zostały w jakiś sposób naruszone przez czas.
Prace inwentaryzacyjne prowadzone tradycyjnymi metodami wymagają dokonania wielu ręcznych pomiarów oraz uporządkowania i odpowiedniego przedstawienia wyników. Zwłaszcza w przypadku dużych obiektów pochłania to mnóstwo czasu i wiąże się ze sporym ryzykiem popełnienia błędów. Inaczej jest w przypadku skaningu laserowego 3D. Zastosowanie tej technologii z punktu widzenia inwestora i wykonawcy wiąże się z wieloma zaletami. Najważniejsze z nich to:
Dzięki rozwojowi technologii BIM, skaning laserowy 3D może być doskonałym narzędziem pomocnym w pracy architektów, urbanistów czy planistów. Skanowanie laserowe 3D pozwala na dostęp do trudno dostępnych obiektów architektonicznych i na badanie stanu technicznego powierzchni o różnej geometrii, gdzie nie można liczyć na dokumentację archiwalną (np. zabytkowe budynki, budowle i konstrukcje, elementy, rzeźby, elementy techniczne, elewacje).
Dane uzyskane w wyniku pomiarów skaningowych poddawane są dalszej obróbce, dzięki czemu uzyskujemy praktycznie każdy dostępny (i potrzebny) wymiar. Spektrum zastosowań jest naprawdę duże.
Oprócz pomiarów inwentaryzacyjnych budynków, otrzymujemy informacje o odchyłkach, ubytkach w strukturze ścian (możliwy błąd pomiaru to ok. 1 mm). Dzięki temu możemy również zweryfikować interesariuszom dokumentację archiwalną (jeśli taka istnieje) oraz w bardzo krótkim czasie dostarczyć zainteresowanym konkretne materiały z niespotykaną dotąd dokładnością.
Ta technologia pomiaru jest doskonałym zamiennikiem dla istniejących, tradycyjnych metod inwentaryzacji budowlano-architektonicznej, które często zawodzą, jeśli chodzi o bezkompromisową jakość obrazu i szczegółowość.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy o tym jak możemy wspomóc Twoje przyszłe inwestycje.
Oddział Jarosław
Oddział Warszawa
ul. Racławicka 1a
37-500 Jarosław
ul. Jana Pawła II 27
00-867 Warszawa