Skaning laserowy 3D to jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod pomiarowych, często stosowana równolegle z fotogrametrią. Skanowanie laserowe 3D najpowszechniej wykorzystywane jest w architekturze, budownictwie i geodezji, a także w kartografii, inwentaryzacji architektonicznej, pomiarach deformacji obiektów inżynierskich, badaniach środowiska przyrodniczego i archeologii. Istnieje kilka sposobów jego wykonania poprzez specjalistyczne skanery: naziemne, mobilne oraz lotnicze.
więcej KontaktFirma BIMfaktoria oferująca skaning laserowy w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Poznań a także na terenie całej Polski, realizuje coraz więcej usług opartych o skanowanie laserowe 3D.
Jest to wynik nie tylko zalet skaningu laserowego 3D, ale też faktu, że technologia ta znacząco usprawnia przetwarzanie informacji z zakresu geodezji uzyskanych w wyniku pomiaru.
Wynikiem skaningu laserowego są chmury punktów, które można przekształcić w ortofotomapy, dokumentację 2D CAD lub modele 3D BIM. Tego typu dane mogą posłużyć do tworzenia wirtualnej rzeczywistości lub wizualizacji w krótkim czasie, co przydaje się np. podczas inwentaryzacji obiektów architektoniczno-budowlanych czy projektów związanych z geodezją.
Skanowanie laserowe 3D wykonuje się za pomocą naziemnych lub mobilnych skanerów laserowych SLAM, a także dronów lotniczych UAV. Skaner laserowy emituje skupioną wiązkę światła i poprzez odbicie jej od powierzchni budynków np. ścian, sufitów, podłóg, elementów wyposażenia zczytuje miliony punktów pomiarowych.
W efekcie otrzymujemy trójwymiarowy układ współrzędnych w postaci chmur punktów, a na jego podstawie możliwe jest stworzenie dokładnych modeli 3D na podstawie danych ze skaningu takimi jak:
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje skanowania laserowego przy pomocy skanerów, które różnią się sposobem wykonania, czasem oraz ceną:
Szerokie możliwości skanowania trójwymiarowego sprawiają, że jest ono chętnie stosowane w różnych dziedzinach.
Najważniejsze przykłady użycia przez BIMfaktoria skanerów 3D w Polsce to:
Oprogramowanie skanerów przetwarzające chmury punktów jest w stanie przeprowadzić kontrolną weryfikację danych, a także wspomaga w wygenerowaniu bardzo szczegółowych modeli obiektów, oraz tworzeniu dokumentacji CAD (niezbędnej np. do inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej). Skanowanie 3D, a konkretnie skaning lotniczy lub naziemny, jest pomocne przy gromadzeniu kompletnej bazy danych do projektów konserwatorskich czy związanych z geodezją.
Skanery laserowe są coraz częściej wykorzystywane w inwentaryzacjach obiektów przemysłowych, wyposażonych w szereg systemów instalacyjnych oraz w innych miejscach i obiektach, które są zbyt skomplikowane dla pomiarów metodami klasycznymi. Mowa tu m.in. o obiektach zabytkowych w takich miastach jak: Warszawa, Kraków czy Poznań oraz na terenie całej Polski, złożonych projektach kubaturowych, które podlegają degradacji lub zostały w jakiś sposób naruszone przez czas, co z łatwością wychwyciskanowanie 3D.
Prace inwentaryzacyjne lub geodezyjne prowadzone tradycyjnymi metodami (bez skanerów) wymagają dokonania wielu ręcznych pomiarów oraz uporządkowania i odpowiedniego przedstawienia wyników. Zwłaszcza w przypadku dużych obiektów pochłania to mnóstwo czasu i wiąże się ze sporym ryzykiem popełnienia błędów. Inaczej jest w przypadku skaningu laserowego 3D. Zastosowanie tej technologii z punktu widzenia inwestora i wykonawcy wiąże się z wieloma zaletami.
Najważniejsze z nich to:
Istnieje przynajmniej kilka sytuacji, w których warto skorzystać z proponowanej przez nas metody. Dla przykładu skanowanie laserowe 3D w mieście takim, jak Warszawa, Kraków czy Poznań jest często wykorzystywane przy szybkiej inwentaryzacji obiektów z trudno dostępnymi miejscami. To samo dotyczy prac związanych z geodezją, podczas których ma się ograniczony czas na wykonanie zadania.
Ponadto nowoczesne technologie przydają się do pozyskiwania szczegółowej wiedzy na temat zniekształceń obiektów, weryfikacji lub uzupełniania dokumentów, a nawet tworzenia wielu opracowań w różnych formatach (np. 2D CAD lub 3D BIM). Już pojedynczy skaning przynosi szereg bardzo istotnych informacji w tym zakresie.
Masz pytania? Napisz do nas!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy o tym,
jak możemy Cię wspomóc przy Twoich projektach.