Technika fotogrametrii jest metodą pomiarową pozyskiwania wizualnych danych o obiekcie poprzez wykorzystanie aparatów cyfrowych lub dronów. W wyniku fotogrametrii powstają chmury punktów, modele mesh lub ortofotomapy, które służą do tworzenia modeli BIM i dokumentacji 3D. Chmury punktów pochodzące z fotogrametrii generuje się, a następnie importuje do programu fotogrametrycznego np. Reality Capture żeby móc wykorzystać potencjał naszego pomiaru w oprogramowaniu do tego dedykowanym np. PointCab Origins.
więcej KontaktFotogrametria, zaraz obok skaningu laserowego 3D, jest techniką pomiarową, polegającą na wykonywaniu zdjęć budynkom, obszarom urbanistycznym i nie tylko. Do tego celu wykorzystuje się aparaty cyfrowe lub drony, które wykonując tysiące ujęć w bardzo szybkim czasie, można następnie za pomocą specjalistycznego oprogramowania łączyć w całość. Programy fotogrametryczne łączą zdjęcia w punktach stycznych. Fotogrametria nie jest tak dokładna jak skaning laserowy, ale jej niezaprzeczalnym atutem jest jakość kolorowego obrazu. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty naszej pracy, w BIMfaktoria łączymy obie te metody. Poniżej znajdą Państwo przykład stworzonego przez nas jednego z wielu modeli techniką fotogrametrii:
Z uwagi na to, że fotogrametria jest bardzo szybką techniką, wykorzystuje się ją w przypadku skomplikowanych, detalistycznych obiektów, gdzie nie wymaga się tworzenia złożonego modelu 3D metodą tradycyjną. Programy fotogrametryczne stosowane są wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany precyzyjny pomiar laserowy, a zleceniodawcy zależy na efektach wizualnych. Fotogrametria przeznaczona jest przede wszystkim do zastosowania wizualnego, bo o wiele lepiej reprezentuje detal obiektu, w przeciwieństwie do skaningu laserowego.
W wyniku skaningu laserowego otrzymujemy chmury punktów, które następnie można modelować, obrabiać czy przetwarzać. Podobnie jest w fotogrametrii. Jej wynikiem również mogą być chmury punktów, dlatego często łączy się technikę skaningu laserowego 3D oraz fotogrametrii po to, aby osiągnąć najlepszy efekt. Otrzymujemy wtedy bardzo precyzyjny pomiar i najlepszą reprezentację wizualną w kolorze.
Prezentowana technologia ma liczne zalety, które docenia się zwłaszcza w niektórych dziedzinach. Choć fotogrametria nie ma w zasadzie poważniejszych ograniczeń zastosowania. Doskonałym tego przykładem jest architektura i archeologia. Wysokiej jakości zdjęcia wspomagają wszelkie prace konserwacyjne, a także inwentaryzację zabytków czy stanowisk archeologicznych.
Geologia i geodezja również wiele na tym zyskają. Fotogrametria pozwala bowiem pozyskać mapy topograficzne 3D, ortofotomapy, pomiary budynków oraz objętości składowisk materiałów sypkich i tym podobne dane.
Dysponujemy najnowocześniejszymi aparatami cyfrowymi oraz dronami, które są w stanie wykonać wysokiej jakości zdjęcia na niemal dowolnym obszarze i praktycznie każdemu obiektowi. Na dodatek dzięki łączeniu dwóch metod (fotogrametrii oraz skaningu laserowego 3D) osiągamy najlepsze rezultaty.
Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, co dotyczy także wyceny. Przy obliczaniu kosztów bierzemy pod uwagę m.in. wielkość obszaru lub obiektu czy stopień skomplikowania projektu. W efekcie nasi klienci płacą dokładnie za to, czego potrzebują, co pozwala optymalizować budżet.
Wszystkich zainteresowanych naszymi usługami zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, podczas którego odpowiemy na wszelkie pytania. Przy okazji specjaliści od fotogrametrii doradzą najkorzystniejsze z finansowego punktu widzenia rozwiązania.
Masz pytania? Napisz do nas!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy o tym,
jak możemy Cię wspomóc przy Twoich projektach.