Zastosowanie chmury punktów
Chmury punktów uzyskiwane w wyniku skanowania laserowego są gęstą, spójną strukturą i zawierają niesamowitą ilość informacji, ponieważ każdy pojedynczy punkt w chmurze ma swoje własne współrzędne X, Y i Z. Chmury punktów mogą mieć praktyczne zastosowanie w digitalizacji zabytków czy innych budynków i ich dokumentowaniu, wykrywaniu kolizji, tworzeniu dokumentacji 2D, modelowaniu 3D BIM, inwentaryzacji powykonawczej budynków oraz pomiarach w trakcie procesu architektoniczno-budowlanego lub badaniu objętości mas ziemnych.
W zależności od obszaru zastosowania używane są różne skanery laserowe i mogą one uzyskiwać różne dokładności i rozmiary chmur punktów. W branży budowlanej stosuje się najczęściej naziemne lub mobilne skanery laserowe, a czasem nawet drony.
Korzyści z modelowania 3D chmury punktów
Najistotniejszym atutem tej metody jest możliwość pozyskania bardzo dużej ilości danych w możliwie najkrótszym czasie. Na dodatek zebrane informacje daje się z łatwością przetwarzać w profesjonalnych programach (zwłaszcza 3D CAD i BIM). Dzięki temu modelowanie 3D z chmury punktów pozostaje właściwie bezkonkurencyjne na tle tradycyjnych rozwiązań w tej dziedzinie.
Warto dodać, że stworzony skan jest pełnym i szczegółowym odwzorowaniem obiektu budowlanego, co eliminuje konieczność wykonania dodatkowych domiarów geometrii, a wraz z tym idą realne oszczędności.
Kiedy modelowanie z chmury punktów przyda się najbardziej?
Tego typu rozwiązanie jest szczególnie popularne przy różnego rodzaju inwentaryzacjach. Mowa zwłaszcza o tych, które dotyczą obiektów budowlanych, włącznie z etapami budowy. Modelowanie na podstawie chmury punktów przyda się również do stworzenia modeli 3D podczas inwentaryzacji zabytków, modernizacji instalacji, pomiarów rzędnych czy porównywań budynków z aktualną dokumentacją projektową celem sprawdzenia jej dokładności.
Doświadczenie w modelowaniu na podstawie chmur punktów
Choć BIMfaktoria funkcjonuje na rynku od 2019 roku, to nasz zespół działa w branży od dłuższego czasu. Wykwalifikowani specjaliści od modelowania 3D na podstawie chmury punktów nieustannie poszerzają swoje kompetencje, co daje naszym klientom pewność, że zlecenie zostanie wykonane zgodnie z zasadami sztuki, a efekt spełni wszelkie wymagania. Ponadto rozumiemy oczekiwania klientów i sięgamy po najnowsze technologie do inwentaryzacji obiektów budowlanych.
W czym możemy Ci pomóc? BIMfaktoria świadczy usługi:
- rejestracji i obróbki chmur punktów;
- łączyć różne typy danych pomiarowych np. skaner TLS + SLAM + dron;
- konwersji do odpowiedniego formatu np. .e57, .xyz;
- przygotowanie dokumentacji na podstawie dostarczonej chmury punktów (odpowiednie ortofotomapy);
- Przygotowanie animacji obiektu czy też wirtualnego spaceru WebExport w formacie .html;
- Przygotowanie archiwum PointCab Share;
- Przygotowanie modeli i rysunków na bazie dostarczonych chmur punktów.
Aby uprościć cały proces przetwarzania chmury punktów, dane są często najpierw wstępnie obrabiane w oprogramowaniu dedykowanym do obróbki chmur punktów. Dla przykładu program PointCab Origins lub PointCab Pro może być używany do tworzenia rzutów kondygnacji i linii wektorowych obiektów, które mogą być następnie przeniesione do oprogramowania CAD lub BIM w prawidłowej pozycji i ze wszystkimi ważnymi informacjami 3D w formacie .dfx lub .dwg. Formaty te mogą być przetwarzane przez prawie każde oprogramowanie CAD i wymagają znacznie mniej miejsca do przechowywania niż cała chmura punktów. Oczywiście, obecnie istnieją również wtyczki do najbardziej popularnych programów CAD i BIM, które mogą przesyłać informacje 3D z oprogramowania chmury punktów bezpośrednio do oprogramowania CAD lub BIM.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, aby dowiedzieć się więcej o usłudze. Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie, a także doradzą najkorzystniejsze rozwiązania dla twojego projektu.