Jak działa skaning laserowy LIDAR?

Czy wiedziałeś, że pod powierzchnią lasu amazońskiego widoczne są ślady starożytnej cywilizacji? Takie odkrycie nie byłoby możliwe bez zastosowania skaningu laserowego LIDAR. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej technologii mapowania terenu i możliwości jej zastosowania.

Na czym polega skaning laserowy LIDAR?

LIDAR to skrótowiec pochodzący od angielskiego wyrażenia Light Detecton and Ranging. Jest to system skanowania i mapowania terenu w trójwymiarze przy użyciu wiązki laserowej. Odległość pomiędzy danymi obiektami można zbadać na podstawie zmian długości fal emitowanych przez laser oraz różnic w czasie powrotu wiązki. W ten sposób można wykonać trójwymiarowy model terenu, na którym został przeprowadzony skaning laserowy LIDAR.

Zastosowanie skaningu laserowego LIDAR – co warto wiedzieć?

Skanowanie i mapowanie terenu za pomocą wiązki laserowej LIDAR ma szerokie spektrum zastosowania. Przede wszystkim wykorzystywane jest w budownictwie i projektowaniu. Jeżeli ukształtowanie terenu działki jest nietypowe, nie ma pewności co do występowania zapadlisk czy cieków wodnych, to wykonanie skanowania i mapowania terenu LIDAR jest niezwykle przydatne i ułatwia wykonanie projektu. Przydaje się także przy inwestycjach takich jak budowa dróg, wyznaczanie kanałów, nasypów czy przebiegu rurociągów. Inwestorzy budowlani planujący budowę osiedli mieszkaniowych czy biurowców i chcący sprawdzić dany teren pod kątem planowanej inwestycji, także mogą skorzystać z tej technologii. Jest ona przydatna także w branży rolniczej.

Dzięki skaningowi laserowemu LIDAR można określić wydajność prowadzonej uprawy oraz zbadać wzrost roślin. Dzięki przeprowadzonej analizie można wdrożyć odpowiednie działania i wpływać na wielkość zbiorów i efektywność prowadzonego gospodarstwa rolnego. Skaning laserowy LIDAR jest wykorzystywany także przez leśnictwo do dokładnego mapowania terenów zielonych. To świetne narzędzie, które może poprzedzić prace archeologiczne na danym terenie. Naukowcy nie muszą snuć przypuszczeń, co do tego czy rzeczywiście na danym terenie podziemie skrywa dawne miasta i cywilizacje. Wiedzą też w jakich miejscach rozpocząć swoje prace wykopaliskowe i jak je zaplanować. Z dobrodziejstwa skaningu laserowego LIDAR korzysta także branża energetyczna. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie linii wysokiego napięcia w trudnym terenie górzystym czy też w lasach. Zbadanie terenu w trudno dostępnych miejscach pozwala na bardzo precyzyjne wykonanie projektu i uniknięcie przeszkód, czy też przestojów w pracach.

Dlaczego warto korzystać ze skaningu laserowego LIDAR?

Skanowanie laserowe znacząco ułatwia pracę konstruktorów i architektów, dlatego w sposób szczególny powinni być zainteresowani skorzystaniem z usług skaningu laserowego LIDAR. Przed wykonaniem inwestycji trzeba bardzo dokładnie poznać teren i dowiedzieć się czy nie ma przeszkód do wykorzystania danej technologii budowlanej. W ten sposób unika się konieczności przeprowadzania gruntownych zmian w projekcie i ponoszenia dodatkowych kosztów. Skraca się też sam proces projektowania i szybciej można przejść do realizacji samej inwestycji. Skanowanie laserowe pozwala zajrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga i w sposób bardzo szczegółowy zbadać dany teren pod kątem opłacalności wykorzystania pod inwestycję czy też prowadzenia prac wykopaliskowych.

 

Przeczytaj także

Chmury punktów – importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych

Chmury punktów – importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych

Zanim na postawie chmury punktów powstaną rysunki CAD lub modele 3D BIM, należy dokonać importu danych. Nie istnieje tylko jeden format pliku dla chmur punktów.

Czytaj więcej
Sprawne zarządzanie chmurami punktów z PointCab Nebula

Sprawne zarządzanie chmurami punktów z PointCab Nebula

PointCab Nebula to nowa usługa niemieckiego producenta, który teraz jest dostępny również w BIMfaktoria. Sprawdź na czym polega nowa usługa!

Czytaj więcej
Skaning laserowey 3D w inwentaryzacji obiektów

Skaning laserowey 3D w inwentaryzacji obiektów

Skaning laserowy 3D to technologia pozyskiwania informacji o właściwościach fizycznych danego obiektu np. zabytku.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!