Jak działa skaning laserowy LIDAR?

Czy wiedziałeś, że pod powierzchnią lasu amazońskiego widoczne są ślady starożytnej cywilizacji? Takie odkrycie nie byłoby możliwe bez zastosowania skaningu laserowego LIDAR. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej technologii mapowania terenu i możliwości jej zastosowania.

Na czym polega skaning laserowy LIDAR?

LIDAR to skrótowiec pochodzący od angielskiego wyrażenia Light Detecton and Ranging. Jest to system skanowania i mapowania terenu w trójwymiarze przy użyciu wiązki laserowej. Odległość pomiędzy danymi obiektami można zbadać na podstawie zmian długości fal emitowanych przez laser oraz różnic w czasie powrotu wiązki. W ten sposób można wykonać trójwymiarowy model terenu, na którym został przeprowadzony skaning laserowy LIDAR.

Zastosowanie skaningu laserowego LIDAR – co warto wiedzieć?

Skanowanie i mapowanie terenu za pomocą wiązki laserowej LIDAR ma szerokie spektrum zastosowania. Przede wszystkim wykorzystywane jest w budownictwie i projektowaniu. Jeżeli ukształtowanie terenu działki jest nietypowe, nie ma pewności co do występowania zapadlisk czy cieków wodnych, to wykonanie skanowania i mapowania terenu LIDAR jest niezwykle przydatne i ułatwia wykonanie projektu. Przydaje się także przy inwestycjach takich jak budowa dróg, wyznaczanie kanałów, nasypów czy przebiegu rurociągów. Inwestorzy budowlani planujący budowę osiedli mieszkaniowych czy biurowców i chcący sprawdzić dany teren pod kątem planowanej inwestycji, także mogą skorzystać z tej technologii. Jest ona przydatna także w branży rolniczej.

Dzięki skaningowi laserowemu LIDAR można określić wydajność prowadzonej uprawy oraz zbadać wzrost roślin. Dzięki przeprowadzonej analizie można wdrożyć odpowiednie działania i wpływać na wielkość zbiorów i efektywność prowadzonego gospodarstwa rolnego. Skaning laserowy LIDAR jest wykorzystywany także przez leśnictwo do dokładnego mapowania terenów zielonych. To świetne narzędzie, które może poprzedzić prace archeologiczne na danym terenie. Naukowcy nie muszą snuć przypuszczeń, co do tego czy rzeczywiście na danym terenie podziemie skrywa dawne miasta i cywilizacje. Wiedzą też w jakich miejscach rozpocząć swoje prace wykopaliskowe i jak je zaplanować. Z dobrodziejstwa skaningu laserowego LIDAR korzysta także branża energetyczna. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie linii wysokiego napięcia w trudnym terenie górzystym czy też w lasach. Zbadanie terenu w trudno dostępnych miejscach pozwala na bardzo precyzyjne wykonanie projektu i uniknięcie przeszkód, czy też przestojów w pracach.

Dlaczego warto korzystać ze skaningu laserowego LIDAR?

Skanowanie laserowe znacząco ułatwia pracę konstruktorów i architektów, dlatego w sposób szczególny powinni być zainteresowani skorzystaniem z usług skaningu laserowego LIDAR. Przed wykonaniem inwestycji trzeba bardzo dokładnie poznać teren i dowiedzieć się czy nie ma przeszkód do wykorzystania danej technologii budowlanej. W ten sposób unika się konieczności przeprowadzania gruntownych zmian w projekcie i ponoszenia dodatkowych kosztów. Skraca się też sam proces projektowania i szybciej można przejść do realizacji samej inwestycji. Skanowanie laserowe pozwala zajrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga i w sposób bardzo szczegółowy zbadać dany teren pod kątem opłacalności wykorzystania pod inwestycję czy też prowadzenia prac wykopaliskowych.

 

Przeczytaj także

BIMfaktoria na konferencji Archintensive 2023

BIMfaktoria na konferencji Archintensive 2023

Już 28 kwietnia odbędzie się dwudziestoczterogodzinna konferencja Archintensive 2023. Jej uczestnicy mogą się spodziewać sporej dawki praktycznej wiedzy. Zarejestruj się już teraz!

Czytaj więcej
Dokumentacja zabytków metodą skaningu laserowego

Dokumentacja zabytków metodą skaningu laserowego

Skaning laserowy to jedna z najlepszych metod dokumentowania zabytków architektonicznych, czy wykopalisk archeologicznych. Zastosowania tej metody są całkiem spore, więc nic dziwnego, że jest stosowana przez wielu specjalistów.

Czytaj więcej
Rejestracja chmury punktów

Rejestracja chmury punktów

Skanowanie laserowe jest technologią, która stale zyskuje na popularności, znajdując zastosowanie w różnych pracach inwentaryzacyjnych i konserwatorskich. Skaning laserowy pozwala na zdalne wykonanie analizy uszkodzeń, detekcję zmian geometrii.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!