Jak nie zabierać się do skanowania laserowego?

Specjalistyczne skanery laserowe czy też LIDAR znajdują zastosowanie w wielu obszarach działalności, są nieodzowne między innymi do wykonywania specjalistycznych pomiarów, na podstawie których tworzy się precyzyjny skaning laserowy. Dobrze wiedzieć, jak go dokładnie wykonać, podstawą jest więc wystrzegać się kilku błędów. 

Skanowanie laserowe – co dzięki niemu zyskujemy?

Skanowanie z wykorzystaniem lasera to metoda pomiarowa zyskująca na popularności. Dzięki niej można stworzyć idealnie odwzorowanie mierzonego obiektu czy przestrzeni. Nieprzypadkowo więc skanowanie laserowe wybierane jest w wielu różnych obszarach, zwłaszcza w architekturze i budownictwie, gdyż przygotowanie różnych dokumentacji czy też modeli przebiega zdecydowanie szybciej i łatwiej niż w przypadku zastosowania innych, bardziej tradycyjnych metod pomiarowych.

Z pomocą techniki skaningu laserowego można obrazować wygląd przeróżnych budynków (użyteczności publicznej, handlowych, usługowych, zabytkowych), biurowców, budynków wielorodzinnych, domów jednorodzinnych, hal przemysłowych, infrastruktury drogowej, ale nie tylko. W BIMfaktoria wierzymy, że skanowanie laserowe 3D stanowi podstawę modelowania w środowisku BIM i tworzenia dokumentacji CAD. Ta nowatorska technologia umożliwia tworzenie dowolnych rzutów, przekrojów i elewacji obiektów w postaci ortofotomap, a nawet eksportowanie całych chmur punktów powstałych poprzez pomiary inwentaryzacyjne digitalizujące wybrany obiekt inwestycyjny.

Skanowanie laserowe – na czym polega?

Jak wspomnieliśmy, skaning laserowy jest metodą pomiarową, podczas której wykorzystuje się nowatorskie urządzenia laserowe. Pomiar wygląda tak, że laser pobiera informacje o odległości określonych punktów i na tej podstawie tworzy tzw. chmury punktów. Mają one wyznaczone dokładne współrzędne względem osi X, Y i Z. Tak uzyskane dane można wykorzystać na planie danej przestrzeni, ale też obiektów w 2D i 3D. Mimo że to niezwykle intuicyjna i pomocna technika, to czasem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, bo w trakcie wykonywania pomiaru popełniane są błędy. Jakie?

Jak nie zabierać się do skanowania laserowego – wystrzegaj się tych błędów

Nieodpowiednia metodologia skanowania

Metodologia oznacza szeroko pojęte badania naukowe, szeroko, bo w każdym obszarze działalności tworzy się własną metodologię, na której opiera się wykonywanie różnych zadań. Nie inaczej jest ze skanowaniem, gdzie do prawidłowo wykonanego skanowania laserowego potrzeba odpowiedniej metodologii. W innym wypadku wyniki nie będą prawidłowe. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu rozmieszczenia pozycji skanera lub skanerów podczas prac inwentaryzacyjnych. Nieodzowną tutaj wydaje się być znajomość obiektu, w którym będziemy przeprowadzać pomiary inwentaryzacyjne. Jeśli nie mamy możliwości wejścia na obiekt przed rozpoczęciem prac, schemat komunikacyjny budynku powinien nam wystarczyć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dokumentacja takiego budynku może się okazać nieaktualna względem rzeczywistości co może tylko pogorszyć pracę.

Niewłaściwa rejestracja skanów

To samo powiemy o niewłaściwej rejestracji skanów. Ten błąd może wpłynąć na źle wykonane pomiary, skąd już prosta droga do tego, że całe skanowanie laserowe trzeba będzie powtórzyć. Ważne więc, by przed wykonaniem takiego działania zatroszczyć się o prawidłową rejestrację skanów – np. rozstawiając punkty kontrole, czy też korzystając z tachimetru np. urządzenia typu totalstation.

Niewystarczająca ilość miejsca w pamięci

Kolejny bardzo poważny błąd to niewystarczająca ilością miejsca w pamięci, co skutkuje tym, że nowe wyniki nie mogą się zapisać albo zapiszą się z błędem. Pamiętajmy więc, żeby przed skanowaniem sprawdzić, czy ilość pamięci na dysku lub karcie SD jest odpowiednia, czy też trzeba zadbać o jej wyczyszczenie i/lub zgranie danych na dysk 

Problemy i przeszkody występujące na miejscu – brak podstawowej wiedzy na temat skanowanego obiektu

Nawet jeżeli wszystko jest w porządku – odpowiednia metodologia, poprawnie rozstawione punkty rejestracyjne i dużo pamięci – problemem może być deficyt wiedzy na temat skanowanego obiektu. Absolutną podstawą powinno więc być zebranie jak najwięcej informacji o danym obiekcie, co wyeliminuje potencjalne nieprawidłowe wyniki. 

Nieodpowiednie ustawienia skanera laserowego

Instrument, którym będziemy się posługiwać musi być odpowiednio ustawiony, żeby był w stanie zaprezentować miarodajne, zgodne z rzeczywistością, wyniki. Pamiętajmy więc, by przed skanowaniem laserowym sprawdzić, jego ustawienie i w razie potrzeby skorygować jego parametry

Widzimy więc, że skanowanie laserowe to bardzo pomocne, nowoczesne rozwiązanie stosowane w wielu obszarach. Ważne jednak, aby wystrzegać się najważniejszych błędów podczas wykonywania skanowania. To zapewni nam prawidłowe wyniki i komfortową pracę.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem w zakresie skaningu laserowego. Możemy zarówno pomóc przy Twojej inwentaryzacji lub być wsparciem merytorycznym w trakcie całego procesu. Skontaktuj się z nami.

Przeczytaj także

Webinar NID: „Heritage BIM – wprowadzenie do cyfrowej reprezentacji obiektów dziedzictwa kulturowego”

Webinar NID: „Heritage BIM – wprowadzenie do cyfrowej reprezentacji obiektów dziedzictwa kulturowego”

Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.

Czytaj więcej
Webinar Graphisoft: Chmury punktów w Heritage BIM

Webinar Graphisoft: Chmury punktów w Heritage BIM

Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.

Czytaj więcej
Chmury punktów w skanowaniu laserowym: rewolucja w przetwarzaniu danych

Chmury punktów w skanowaniu laserowym: rewolucja w przetwarzaniu danych

Skaning laserowy i chmury punktów to pojęcia, które mogą brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości, to technologie, które wprowadzają rewolucję w przetwarzaniu danych.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!