Już 28 kwietnia odbędzie się dwudziestoczterogodzinna konferencja dla użytkowników Archicada oraz dla specjalistów BIM. Archintensive – bo o tym evencie mowa – jest konferencją międzynarodową, a jej uczestnicy mogą się spodziewać sporej dawki praktycznej wiedzy.
Na konferencji Archintensive 2023 nie zabrakło tematu związanego właśnie z digitalizacją zabytków i wykorzystaniem chmur punktów. To sesja 16: „Pointcloud workflows in architectural Heritage BIM practice”, która odbyła się 28 kwietnia 2023, o godzinie 14:00 czasu polskiego i została poprowadzona przez Karola Argasińskiego z BIMfaktoria.
PointCab to oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów, dystrybuowane przez firmę BIMfaktoria, która w kontekście digitalizacji zabytków jest o tyle warta zauważenia, że jej właściciel – Karol Argasiński – aktywnie udziela się w środowiskach naukowych, mocno interesując się wykorzystaniem skaningu laserowego oraz oprogramowania BIM do celów akademickich.
W trakcie prezentacji można było się dowiedzieć, jak w maksymalnie efektywny sposób wykorzystać technologię skaningu i chmury punktów w modelowaniu i zarządzaniu danymi, a także w zarządzaniu gotowymi wirtualizacjami, czy w automatyzowaniu wykonywania rysunków partych na posiadanych zbiorach danych.
Jednym z ciekawszych trendów związanych z tematem konferencji jest wykorzystanie skanowania laserowego do takich celów, jak digitalizacja zabytków – choć rzecz jasna nie tylko.
Wykorzystanie profesjonalnej technologii oraz nowoczesne oprogramowanie do chmur punktów pozwalają na stworzenie wirtualnych kopii różnego typu obiektów, zabudowań czy stanowisk archeologicznych. Takie wirtualizacje, jeśli zostaną zebrane w obrębie większej bazy, umożliwiają nie tylko badanie danego miejsca przez specjalistów z całego świata. Inną możliwością, jaka z tego wynika, to chociażby dużo sprawniejsze porównywanie różnych obiektów, czy zmian w ich obrębie na przestrzeni czasu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem webinaru poniżej (webinar w języku angielskim).
Odkryj tajemnice „perły modernizmu”! Już w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 19:00 w dolnym kościele przy ul. Asnyka w Kaliszu, BIMfaktoria opowie o procesie digitalizacji unikalnej żelbetowej konstrukcji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.
Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.