Chmury punktów i skaning laserowy dla architektów i urbanistów

Wykonanie inwentaryzacji budowlano-architektonicznej jest bardzo ważnym elementem działań w pracy architektów, planistów czy urbanistów. Jednak, aby zadania mogły zostać właściwie wykonane niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznych, dedykowanych programów oraz metod działania. Czym jest skaning laserowy oraz ortofotomapa? I co ma z tym wspólnego chmura punktów?

BIM i chmura punktów, czyli z jakimi trudnościami musisz się zmierzyć

Technologia BIM z dnia na dzień zyskuje na znaczeniu w środowisku architektów i urbanistów, podobnie rzecz się ma z przetwarzaniem chmur punktów. Jeśli istniejące budynki muszą zostać przeniesione do modelu BIM lub proces budowy musi zostać odpowiednio udokumentowany, skanowanie laserowe i tworzenie chmur punktów jest niemal nieuniknione. Dlatego coraz więcej architektów i planistów natrafia na dane chmur punktów ze skanowania laserowego i staje przed wyzwaniem przeniesienia ich na rzuty, plany 2D, 3D lub nawet całe modele BIM.

Ponieważ większość programów CAD i BIM nie jest oryginalnie zaprojektowana do pracy z chmurami punktów (zwłaszcza większymi), praca z nimi jest często pracochłonna i wyczerpująca. Importowanie danych może trwać bardzo długo, a jeśli masz szczęście i program nie zawiesi się podczas wielogodzinnego importowania, kolejna przeszkoda jest tuż za rogiem. Nawigowanie po chmurze punktów jest trudne, a ludzki mózg i percepcja nie są przystosowane do tego typu widoku. Dlatego też samo zdefiniowanie punktów, powierzchni i odległości potrzebnych do wykonania modelu wymaga wiele czasu i wysiłku.

Oprogramowanie do obróbki chmur punktów

Dostępne są jednak programy, które doskonale radzą sobie z konwersją jak np. program PointCab. Zamiast widoku chmury punktów, PointCab automatycznie dostarcza ortofotomapy (widok z góry, z boku i z przodu) w 2,5D, widok, który jest intuicyjny dla ludzkiego mózgu, a którego nie zapewnia żaden program CAD. Dzięki narzędziu wektoryzatora, tworzy on layout w ciągu kilku sekund, Ty musisz go tylko dostosować.

Są to cenne minuty i godziny zaoszczędzonego czasu. Ale to nie wszystko! Dzięki unikalnym algorytmom PointCab, importowanie chmur punktów do PointCab jest tak szybkie jak to tylko możliwe. Nie ma znaczenia jak duże są dane chmury punktów lub w jakim formacie występują. PointCab przetwarza je wszystkie szybciej niż większość innych rozwiązań programowych na rynku.

Gdy tylko przygotujesz swoje plany 2D lub 3D w programie PointCab, możesz je łatwo wysłać do swoich klientów poprzez PointCab WebExport. Oczywiście możesz również kontynuować pracę nad planem w swoim programie CAD. Nie ma również znaczenia jakiego programu CAD używasz, PointCab jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi rozwiązaniami CAD.

A ponadto dzięki podejściu ortofoto, PointCab jest w stanie diametralnie zmniejszyć rozmiar chmury punktów, bez utraty jakichkolwiek informacji. Oznacza to, że import danych z PointCab do systemu CAD jest bardzo prosty.

Wtyczka Revit i jej zalety

PointCab zapewnia jeden z najłatwiejszych przepływów pracy z chmury punktów do CAD lub BIM, a użytkowników Revit czekaja kolejne ułatwienia pracy. Dzięki wtyczce PointCab 4Revit można przenosić układy, przekroje, ściany, okna i wiele innych bezpośrednio z PointCab do Revit bez potrzeby wcześniejszego importowania danych. Oznacza to transfer danych w czasie rzeczywistym i ponownie, dużą oszczędność czasu.

Plugin 4Revit, ale także PointCab w ogóle jest świetnym narzędziem na początek. Oczywiście, nawet jeśli jesteś już ekspertem w dziedzinie przetwarzania chmur punktów, PointCab niezaprzeczalnie zaoszczędzi Ci wiele czasu. Zaprojektowany przez ekspertów skanowania laserowego i geodetów, oferuje również wiele zaawansowanych funkcji dla zaawansowanych potrzeb. Niemniej jednak, jest tak intuicyjny i łatwy w użyciu, że nawet początkujący użytkownicy są w stanie pracować z chmurami punktów w mgnieniu oka.

Zalety skaningu laserowego i pracy z chmurą punktów

PointCab to doskonałe narzędzie, które cechuje się licznymi zaletami. Przez specjalistów ceniony jest m.in. za:

  • łatwe w użyciu narzędzie dla początkujących,
  • ortofotomapy zapewniające intuicyjny przepływ pracy i łatwą nawigację,
  • niezwykłą oszczędność czasu,
  • szybki import wszystkich ważnych danych z chmur punktów (kompatybilny z wszystkimi skanerami, a nawet danymi z drona),
  • kompatybilny z wszystkimi popularnymi programami CAD i BIM,
  • łatwe przetwarzanie nawet dużych chmur punktów,
  • możliwość łączenia danych chmur punktów z różnych punktów w czasie i różnych skanerów w jeden projekt (bardzo przydatne do dokumentowania postępów budowy),
  • jedno oprogramowanie dla wszystkich potrzeb: większość skanerów dostarcza również oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów. W większości przypadków są one droższe niż PointCab, nie przetwarzają wszystkich formatów danych chmur punktów i oferują znacznie mniej funkcji. Ponieważ PointCab może nawet rejestrować Twoje skany (również w bardzo szybki i łatwy sposób), jest to scyzoryk do przetwarzania chmur punktów.

Przeczytaj także

Webinar NID: „Heritage BIM – wprowadzenie do cyfrowej reprezentacji obiektów dziedzictwa kulturowego”

Webinar NID: „Heritage BIM – wprowadzenie do cyfrowej reprezentacji obiektów dziedzictwa kulturowego”

Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.

Czytaj więcej
Webinar Graphisoft: Chmury punktów w Heritage BIM

Webinar Graphisoft: Chmury punktów w Heritage BIM

Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.

Czytaj więcej
Chmury punktów w skanowaniu laserowym: rewolucja w przetwarzaniu danych

Chmury punktów w skanowaniu laserowym: rewolucja w przetwarzaniu danych

Skaning laserowy i chmury punktów to pojęcia, które mogą brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości, to technologie, które wprowadzają rewolucję w przetwarzaniu danych.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!