Dokumentacja zabytków metodą skaningu laserowego

Skaning laserowy to jedna z najlepszych metod dokumentowania zabytków architektonicznych, czy wykopalisk archeologicznych. Zastosowania tej metody są całkiem spore, więc nic dziwnego, że jest stosowana przez wielu specjalistów.

Na co pozwala skaning laserowy?

Jedną z głównych zalet skanowania laserowego jest to, że pozwala on na niezwykle łatwe dokumentowane zabytków, czy chociażby stanowisk archeologicznych. Co więcej, staje się to możliwe również wtedy, gdy dane miejsca czy pomieszczenia, są z różnych względów trudno dostępne, ale dysponując odpowiednim skanerem laserowym jesteśmy w stanie do nich dotrzeć i dokonać precyzyjnych pomiarów.

Wykonana w ten właśnie sposób digitalizacja zabytku pozwala na uchwycenie trójwymiarowej reprezentacji obiektu i umożliwienia późniejszą analizy, ponieważ zawiera dokładny zapis cech fizycznych konkretnego budynku lub miejsca.

Na co pozwala skanowanie laserowe zabytków?

Skaning laserowy pozwala również na szczegółową analizę i porównanie danego miejsca w różnych latach – a to z kolei pozwala na ocenę, czy nie dochodzi do uszkodzeń, a jeśli tak, to jak poważne są one. Co więcej, dzięki digitalizacji zabytków i porównywaniu skanów laserowych różnych miejsc, możliwe jest porównywanie zabudowań, co może być niezwykle przydatne w trakcie prowadzenia prac naukowych.

Digitalizacja zabytków – inne zastosowania

Na tym jednak nie koniec możliwości, jakie daje digitalizacja zabytków metodą skaningu laserowego. Dzięki wysokiej dokładności tej metody, można wykonać wizualizacje w formie modelu trójwymiarowego wysokiej jakości. To z kolei może być w bardzo ciekawy sposób wykorzystywany przez rozmaite instytucje muzealne czy edukacyjne, które mogą przygotowywać aplikacje do przeprowadzania wirtualnych spacerów czy prezentacji. Oczywiście możliwe jest też tworzenie innego rodzaju materiałów edukacyjnych, w tym również interaktywnych, które wykorzystują elementy wirtualizacji.

Co więcej, zarówno muzea, jak i instytucje edukacyjne, mogą wykorzystywać materiały ze zdigitalizowanymi zabytkami do tworzenia materiałów filmowych, w tym także promujących korzystanie z oferty muzealnej.

Skanowanie laserowe – zastosowanie naukowe

Wróćmy jednak do aspektu naukowego. Skaning laserowy to technologia, która znacząco ułatwia dokładne dzielenie się danymi oraz informacjami z innymi naukowcami oraz ośrodkami badawczymi, często z odległych stron świata – również wtedy, gdy nie mogą oni osobiście przybyć do miejsca, które jest w ten sposób dokumentowane. A ponieważ jest naprawdę precyzyjne, niejednokrotnie ułatwia ustalenie w trakcie takich badawczych nowych szczegółów.

Jak widać skaning laserowy to technologia, która daje ogromne możliwości – i zarówno w dziedzinie czysto badawczej, jak i edukacyjnej jest po prostu bardzo przydatna. Co więcej, w niektórych przypadkach pozwala również na rekonstrukcję zabytków, które już po wykonaniu digitalizacji uległy uszkodzeniom.

Przeczytaj także

BIMfaktoria na konferencji Archintensive 2023

BIMfaktoria na konferencji Archintensive 2023

Już 28 kwietnia odbędzie się dwudziestoczterogodzinna konferencja Archintensive 2023. Jej uczestnicy mogą się spodziewać sporej dawki praktycznej wiedzy. Zarejestruj się już teraz!

Czytaj więcej
Rejestracja chmury punktów

Rejestracja chmury punktów

Skanowanie laserowe jest technologią, która stale zyskuje na popularności, znajdując zastosowanie w różnych pracach inwentaryzacyjnych i konserwatorskich. Skaning laserowy pozwala na zdalne wykonanie analizy uszkodzeń, detekcję zmian geometrii.

Czytaj więcej
Skaning laserowy 3D dla architektów

Skaning laserowy 3D dla architektów

Skaning laserowy to jedna z najdokładniejszych metod pomiarowych, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Coraz więcej architektów zaczęło korzystać z usług skanowania laserowego korzystając z usług firm zewnętrznych.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!