Mobilny skaning laserowy – jak pomaga w pracy?

Najczęstsze obowiązki inżynierów i architektów wiążą się z pracochłonną inwentaryzacją budynków oraz opracowywaniem skomplikowanych modeli przebiegu instalacji czy linii technologicznych. W przeszłości to niewdzięczne zajęcie było zmorą każdego specjalisty. Dzisiaj, dzięki technologii skanowania laserowego, praca ta jest niezwykle łatwa i przyjemna. Na czym polega laserowe skanowanie 3D i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Czym jest mobilny skaning laserowy 3D?

Na samym początku warto zdefiniować, czym dokładnie jest mobilne skanowanie laserowe w 3D. Tego typu proces wykonywany jest przy wykorzystaniu zaawansowanego urządzenia, które wyposażone w laser analizuje konkretny obiekt lub budynek. Laser emituje wiązkę, która w bardzo precyzyjny sposób wykonuje pomiar punktowy każdego elementu.

Tak wygenerowana chmura punktów, zawierająca między innymi dane o kształcie obiektu, szczegółowej geometrii, kolorze i innych specyficznych cechach, tworzy pełny, trójwymiarowy układ. Ze względu na zaawansowane technologie wykorzystywane w budowie skanera laserowego, chmura punktów składa się nawet z kilku milionów elementów, gwarantując wierne odwzorowanie analizowanego terenu lub obiektu.

Korzyści wynikające ze mobilnego skaningu laserowego

Tak zaawansowana technologia skanowania laserowego jest powszechnie stosowana przez specjalistów między innymi w taki procesach, jak inwentaryzacja architektoniczna obiektów i innych czynności pomiarowych. W tradycyjnych warunkach zrealizowanie tego zadania wymaga wykonania wielu niezwykle precyzyjnych pomiarów, które wykonane tradycyjnymi metodami niosą ryzyko błędnych obliczeń. Sam czas wykonania pomiarów innymi metodami jest znacznie dłuższy, co ma ogromny wpływ na opóźnienie całej inwestycji.

Dlatego nie dziwi fakt chętnego wykorzystywania technologii mobilnego skanowania laserowego 3D. Podstawowe korzyści pracy z tą technologią to ogromna oszczędność czasu nawet w przypadku obiektów wyposażonych w bardzo skomplikowany system instalacji. Jednocześnie same pomiary są bardzo precyzyjne, co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek błędów pomiarowych skutkujących potrzebą powtórnego wykonania pomiaru.

mobilny skaning laserowy

Zastosowanie skaningu laserowego

Skanowanie laserowe 3D jest obecnie szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, a przede wszystkim w budownictwie i architekturze. Oczywiście proces digitalizacji zabytków, czy modelowanie konstrukcji stanowi większościowy udział wykorzystania tej nowoczesnej technologii, jednak nie możemy zapomnieć także o pracach inżynierskich, takich jak instalacje HVAC, wykonywanie pomiarów infrastruktury drogowej i kolejowej, czy projektowanie sieci instalacyjnych w budynkach.

Skanowanie laserowe w Warszawie, z pomocą ekspertów BIMFaktoria umożliwi realizację każdego projektu w sposób efektywny, bezbłędny i z uwzględnieniem rozsądnych kosztów. Mobilne skanery laserowe 3D to w dzisiejszych czasach jedna z najbardziej rozwiniętych technologii, która daje ogromny potencjał do tworzenia przełomowych projektów w niespotykanej wcześniej precyzji.

Przeczytaj także

Chmury punktów – importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych

Chmury punktów – importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych

Zanim na postawie chmury punktów powstaną rysunki CAD lub modele 3D BIM, należy dokonać importu danych. Nie istnieje tylko jeden format pliku dla chmur punktów.

Czytaj więcej
Sprawne zarządzanie chmurami punktów z PointCab Nebula

Sprawne zarządzanie chmurami punktów z PointCab Nebula

PointCab Nebula to nowa usługa niemieckiego producenta, który teraz jest dostępny również w BIMfaktoria. Sprawdź na czym polega nowa usługa!

Czytaj więcej
Skaning laserowey 3D w inwentaryzacji obiektów

Skaning laserowey 3D w inwentaryzacji obiektów

Skaning laserowy 3D to technologia pozyskiwania informacji o właściwościach fizycznych danego obiektu np. zabytku.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!