Mobilny skaning laserowy – jak pomaga w pracy?

Najczęstsze obowiązki inżynierów i architektów wiążą się z pracochłonną inwentaryzacją budynków oraz opracowywaniem skomplikowanych modeli przebiegu instalacji czy linii technologicznych. W przeszłości to niewdzięczne zajęcie było zmorą każdego specjalisty. Dzisiaj, dzięki technologii skanowania laserowego, praca ta jest niezwykle łatwa i przyjemna. Na czym polega laserowe skanowanie 3D i dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Czym jest mobilny skaning laserowy 3D?

Na samym początku warto zdefiniować, czym dokładnie jest mobilne skanowanie laserowe w 3D. Tego typu proces wykonywany jest przy wykorzystaniu zaawansowanego urządzenia, które wyposażone w laser analizuje konkretny obiekt lub budynek. Laser emituje wiązkę, która w bardzo precyzyjny sposób wykonuje pomiar punktowy każdego elementu.

Tak wygenerowana chmura punktów, zawierająca między innymi dane o kształcie obiektu, szczegółowej geometrii, kolorze i innych specyficznych cechach, tworzy pełny, trójwymiarowy układ. Ze względu na zaawansowane technologie wykorzystywane w budowie skanera laserowego, chmura punktów składa się nawet z kilku milionów elementów, gwarantując wierne odwzorowanie analizowanego terenu lub obiektu.

Korzyści wynikające ze mobilnego skaningu laserowego

Tak zaawansowana technologia skanowania laserowego jest powszechnie stosowana przez specjalistów między innymi w taki procesach, jak inwentaryzacja architektoniczna obiektów i innych czynności pomiarowych. W tradycyjnych warunkach zrealizowanie tego zadania wymaga wykonania wielu niezwykle precyzyjnych pomiarów, które wykonane tradycyjnymi metodami niosą ryzyko błędnych obliczeń. Sam czas wykonania pomiarów innymi metodami jest znacznie dłuższy, co ma ogromny wpływ na opóźnienie całej inwestycji.

Dlatego nie dziwi fakt chętnego wykorzystywania technologii mobilnego skanowania laserowego 3D. Podstawowe korzyści pracy z tą technologią to ogromna oszczędność czasu nawet w przypadku obiektów wyposażonych w bardzo skomplikowany system instalacji. Jednocześnie same pomiary są bardzo precyzyjne, co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek błędów pomiarowych skutkujących potrzebą powtórnego wykonania pomiaru.

mobilny skaning laserowy

Zastosowanie skaningu laserowego

Skanowanie laserowe 3D jest obecnie szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, a przede wszystkim w budownictwie i architekturze. Oczywiście proces digitalizacji zabytków, czy modelowanie konstrukcji stanowi większościowy udział wykorzystania tej nowoczesnej technologii, jednak nie możemy zapomnieć także o pracach inżynierskich, takich jak instalacje HVAC, wykonywanie pomiarów infrastruktury drogowej i kolejowej, czy projektowanie sieci instalacyjnych w budynkach.

Skanowanie laserowe w Warszawie, z pomocą ekspertów BIMFaktoria umożliwi realizację każdego projektu w sposób efektywny, bezbłędny i z uwzględnieniem rozsądnych kosztów. Mobilne skanery laserowe 3D to w dzisiejszych czasach jedna z najbardziej rozwiniętych technologii, która daje ogromny potencjał do tworzenia przełomowych projektów w niespotykanej wcześniej precyzji.

Przeczytaj także

Ochrona dziedzictwa dzięki Heritage BIM – kluczowe zalety

Ochrona dziedzictwa dzięki Heritage BIM – kluczowe zalety

Heritage BIM, czyli zastosowanie technologii Building Information Modeling w dziedzinie ochrony dziedzictwa, ma wiele kluczowych zalet.

Czytaj więcej
PointCab: Doskonały program do obsługi chmur punktów

PointCab: Doskonały program do obsługi chmur punktów

PointCab to zaawansowany i doskonale zaprojektowany program, który stanowi idealne narzędzie do obsługi i przetwarzania chmur punktów.

Czytaj więcej
Skaning laserowy: nowa era w digitalizacji zabytków

Skaning laserowy: nowa era w digitalizacji zabytków

Skaning laserowego odgrywa ważną rolę w digitalizacji zabytków. Dowiedz się więcej o tych nowoczesnych technologiach ochrony dziedzictwa.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!