Skaning laserowy 3D dla architektów

Skaning laserowy to jedna z najdokładniejszych metod pomiarowych, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W związku z koniecznością zainwestowania w laser oraz odpowiednie oprogramowanie, coraz więcej architektów zaczęło korzystać z usług skanowania laserowego w firmach zewnętrznych

Skaning laserowy w inwentaryzacji architektonicznej

Rola architekta w procesie projektowym jest, jak wiadomo kluczowa i niezbędna. Tyczy się to zarówno projektów nowych budynków, ale również inwentaryzacji architektonicznej oraz renowacji budynków zabytkowych. Architekci korzystają z różnych metod inwentaryzacyjnych, które stosowane są dla obiektów zabytkowych i współczesnych w ujęciu całościowym oraz detali, w celach badawczych, jak i do dalszego praktycznego wykorzystania w projekcie.

Inwentaryzację architektoniczną można wykonywać za pomocą tradycyjnych metod pomiarowych, tachimetrii, fotogrametrii, a także za pomocą skaningu laserowego.  Skanowanie laserowe jest nowoczesną technologią pomiarową, która znajduje obecnie szerokie zastosowanie w wielu pracach inwentaryzacyjnych, a z uwagi na doskonałą precyzję i krótki czas pomiaru, coraz częściej wybierana jest przez architektów.

Skaning laserowy 3D dla architektów

Dzięki rozwojowi technologii BIM, skaning laserowy 3D jest doskonałym narzędziem pomocnym w pracy architektów, ale także urbanistów czy planistów. Skanowanie laserowe 3D pozwala na dostęp do trudno dostępnych obiektów architektonicznych i na badanie stanu technicznego powierzchni o różnej geometrii, gdzie nie można liczyć na dokumentację archiwalną (np. zabytkowe budynki, budowle i konstrukcje, elementy, rzeźby, elementy techniczne, elewacje).

Dane uzyskane w wyniku pomiarów skaningowych poddawane są dalszej obróbce, dzięki czemu uzyskujemy praktycznie każdy dostępny (i potrzebny) wymiar. Spektrum zastosowań jest naprawdę duże.

Oprócz pomiarów inwentaryzacyjnych budynków, otrzymujemy informacje o odchyłkach, ubytkach w strukturze ścian (możliwy błąd pomiaru to ok. 1 mm). Dzięki temu możemy również zweryfikować interesariuszom dokumentację archiwalną (jeśli taka istnieje) oraz w bardzo krótkim czasie dostarczyć zainteresowanym konkretne materiały z niespotykaną dotąd dokładnością.

Ta technologia pomiaru jest doskonałym zamiennikiem dla istniejących, tradycyjnych metod inwentaryzacji budowlano-architektonicznej, które często zawodzą, jeśli chodzi o bezkompromisową jakość obrazu i szczegółowość.

Oferta BIMfaktoria dla architektów

Wszystkich architektów i nie tylko zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą usług w zakresie skanowania laserowego 3D, obróbki i rejestracji chmur punktów, digitalizacji zabytków, modelowania 3D itp. Dzięki nam, możesz zwiększyć przewagę konkurencyjną swojej firmy!

Przeczytaj także

BIMfaktoria i TPI

BIMfaktoria i TPI

Z wielką przyjemnością ogłaszamy rozpoczęcie strategicznej, partnerskiej współpracy pomiędzy firmami BIMfaktoria oraz TPI. Choć obie firmy od lat ściśle współpracują na polu nowoczesnych technologii w budownictwie i konserwacji zabytków, nowy etap partnerstwa otwiera szereg ekscytujących możliwości rozwoju, popularyzacji wiedzy oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wspólny cel: Skaning, digitalizacja i BIM w służbie dziedzictwa Nasza współpraca […]

Czytaj więcej
Wykład: Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu: Historia, Badania i Przyszłość

Wykład: Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu: Historia, Badania i Przyszłość

Odkryj tajemnice „perły modernizmu”! Już w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 19:00 w dolnym kościele przy ul. Asnyka w Kaliszu, BIMfaktoria opowie o procesie digitalizacji unikalnej żelbetowej konstrukcji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Czytaj więcej
Webinar NID: „Heritage BIM – wprowadzenie do cyfrowej reprezentacji obiektów dziedzictwa kulturowego”

Webinar NID: „Heritage BIM – wprowadzenie do cyfrowej reprezentacji obiektów dziedzictwa kulturowego”

Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!