Skaning laserowy 3D dla architektów

Skaning laserowy to jedna z najdokładniejszych metod pomiarowych, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W związku z koniecznością zainwestowania w laser oraz odpowiednie oprogramowanie, coraz więcej architektów zaczęło korzystać z usług skanowania laserowego w firmach zewnętrznych

Skaning laserowy w inwentaryzacji architektonicznej

Rola architekta w procesie projektowym jest, jak wiadomo kluczowa i niezbędna. Tyczy się to zarówno projektów nowych budynków, ale również inwentaryzacji architektonicznej oraz renowacji budynków zabytkowych. Architekci korzystają z różnych metod inwentaryzacyjnych, które stosowane są dla obiektów zabytkowych i współczesnych w ujęciu całościowym oraz detali, w celach badawczych, jak i do dalszego praktycznego wykorzystania w projekcie.

Inwentaryzację architektoniczną można wykonywać za pomocą tradycyjnych metod pomiarowych, tachimetrii, fotogrametrii, a także za pomocą skaningu laserowego.  Skanowanie laserowe jest nowoczesną technologią pomiarową, która znajduje obecnie szerokie zastosowanie w wielu pracach inwentaryzacyjnych, a z uwagi na doskonałą precyzję i krótki czas pomiaru, coraz częściej wybierana jest przez architektów.

Skaning laserowy 3D dla architektów

Dzięki rozwojowi technologii BIM, skaning laserowy 3D jest doskonałym narzędziem pomocnym w pracy architektów, ale także urbanistów czy planistów. Skanowanie laserowe 3D pozwala na dostęp do trudno dostępnych obiektów architektonicznych i na badanie stanu technicznego powierzchni o różnej geometrii, gdzie nie można liczyć na dokumentację archiwalną (np. zabytkowe budynki, budowle i konstrukcje, elementy, rzeźby, elementy techniczne, elewacje).

Dane uzyskane w wyniku pomiarów skaningowych poddawane są dalszej obróbce, dzięki czemu uzyskujemy praktycznie każdy dostępny (i potrzebny) wymiar. Spektrum zastosowań jest naprawdę duże.

Oprócz pomiarów inwentaryzacyjnych budynków, otrzymujemy informacje o odchyłkach, ubytkach w strukturze ścian (możliwy błąd pomiaru to ok. 1 mm). Dzięki temu możemy również zweryfikować interesariuszom dokumentację archiwalną (jeśli taka istnieje) oraz w bardzo krótkim czasie dostarczyć zainteresowanym konkretne materiały z niespotykaną dotąd dokładnością.

Ta technologia pomiaru jest doskonałym zamiennikiem dla istniejących, tradycyjnych metod inwentaryzacji budowlano-architektonicznej, które często zawodzą, jeśli chodzi o bezkompromisową jakość obrazu i szczegółowość.

Oferta BIMfaktoria dla architektów

Wszystkich architektów i nie tylko zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą usług w zakresie skanowania laserowego 3D, obróbki i rejestracji chmur punktów, digitalizacji zabytków, modelowania 3D itp. Dzięki nam, możesz zwiększyć przewagę konkurencyjną swojej firmy!

Przeczytaj także

Ochrona dziedzictwa dzięki Heritage BIM – kluczowe zalety

Ochrona dziedzictwa dzięki Heritage BIM – kluczowe zalety

Heritage BIM, czyli zastosowanie technologii Building Information Modeling w dziedzinie ochrony dziedzictwa, ma wiele kluczowych zalet.

Czytaj więcej
PointCab: Doskonały program do obsługi chmur punktów

PointCab: Doskonały program do obsługi chmur punktów

PointCab to zaawansowany i doskonale zaprojektowany program, który stanowi idealne narzędzie do obsługi i przetwarzania chmur punktów.

Czytaj więcej
Skaning laserowy: nowa era w digitalizacji zabytków

Skaning laserowy: nowa era w digitalizacji zabytków

Skaning laserowego odgrywa ważną rolę w digitalizacji zabytków. Dowiedz się więcej o tych nowoczesnych technologiach ochrony dziedzictwa.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!