Skaning laserowy 3D dla architektów

Skaning laserowy to jedna z najdokładniejszych metod pomiarowych, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W związku z koniecznością zainwestowania w laser oraz odpowiednie oprogramowanie, coraz więcej architektów zaczęło korzystać z usług skanowania laserowego w firmach zewnętrznych

Skaning laserowy w inwentaryzacji architektonicznej

Rola architekta w procesie projektowym jest, jak wiadomo kluczowa i niezbędna. Tyczy się to zarówno projektów nowych budynków, ale również inwentaryzacji architektonicznej oraz renowacji budynków zabytkowych. Architekci korzystają z różnych metod inwentaryzacyjnych, które stosowane są dla obiektów zabytkowych i współczesnych w ujęciu całościowym oraz detali, w celach badawczych, jak i do dalszego praktycznego wykorzystania w projekcie.

Inwentaryzację architektoniczną można wykonywać za pomocą tradycyjnych metod pomiarowych, tachimetrii, fotogrametrii, a także za pomocą skaningu laserowego.  Skanowanie laserowe jest nowoczesną technologią pomiarową, która znajduje obecnie szerokie zastosowanie w wielu pracach inwentaryzacyjnych, a z uwagi na doskonałą precyzję i krótki czas pomiaru, coraz częściej wybierana jest przez architektów.

Skaning laserowy 3D dla architektów

Dzięki rozwojowi technologii BIM, skaning laserowy 3D jest doskonałym narzędziem pomocnym w pracy architektów, ale także urbanistów czy planistów. Skanowanie laserowe 3D pozwala na dostęp do trudno dostępnych obiektów architektonicznych i na badanie stanu technicznego powierzchni o różnej geometrii, gdzie nie można liczyć na dokumentację archiwalną (np. zabytkowe budynki, budowle i konstrukcje, elementy, rzeźby, elementy techniczne, elewacje).

Dane uzyskane w wyniku pomiarów skaningowych poddawane są dalszej obróbce, dzięki czemu uzyskujemy praktycznie każdy dostępny (i potrzebny) wymiar. Spektrum zastosowań jest naprawdę duże.

Oprócz pomiarów inwentaryzacyjnych budynków, otrzymujemy informacje o odchyłkach, ubytkach w strukturze ścian (możliwy błąd pomiaru to ok. 1 mm). Dzięki temu możemy również zweryfikować interesariuszom dokumentację archiwalną (jeśli taka istnieje) oraz w bardzo krótkim czasie dostarczyć zainteresowanym konkretne materiały z niespotykaną dotąd dokładnością.

Ta technologia pomiaru jest doskonałym zamiennikiem dla istniejących, tradycyjnych metod inwentaryzacji budowlano-architektonicznej, które często zawodzą, jeśli chodzi o bezkompromisową jakość obrazu i szczegółowość.

Oferta BIMfaktoria dla architektów

Wszystkich architektów i nie tylko zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą usług w zakresie skanowania laserowego 3D, obróbki i rejestracji chmur punktów, digitalizacji zabytków, modelowania 3D itp. Dzięki nam, możesz zwiększyć przewagę konkurencyjną swojej firmy!

Przeczytaj także

Rejestracja chmury punktów

Rejestracja chmury punktów

Skanowanie laserowe jest technologią, która stale zyskuje na popularności, znajdując zastosowanie w różnych pracach inwentaryzacyjnych i konserwatorskich. Skaning laserowy pozwala na zdalne wykonanie analizy uszkodzeń, detekcję zmian geometrii.

Czytaj więcej
Chmury punktów – importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych

Chmury punktów – importowanie, przetwarzanie i przekazywanie danych

Zanim na postawie chmury punktów powstaną rysunki CAD lub modele 3D BIM, należy dokonać importu danych. Nie istnieje tylko jeden format pliku dla chmur punktów.

Czytaj więcej
Sprawne zarządzanie chmurami punktów z PointCab Nebula

Sprawne zarządzanie chmurami punktów z PointCab Nebula

PointCab Nebula to nowa usługa niemieckiego producenta, który teraz jest dostępny również w BIMfaktoria. Sprawdź na czym polega nowa usługa!

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!