Praca inżynierów i architektów bardzo często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych pomiarów. Dzięki nowoczesnej technice nie muszą one wiązać się z problemami. Skanowanie laserowe 3D obecnie staje się coraz bardziej popularną metodą wykorzystywaną w inwentaryzacji obiektów budowlanych, architektonicznych, a także obiektów przemysłowych i zabytkowych. Skaning laserowy niezbędny jest wszędzie tam, gdzie pomiar metodami tradycyjnymi będzie bardzo trudny lub mało precyzyjny, a taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku złożonych projektów kubaturowych, a nawet kopalniach i tunelach.
Spektrum skanowania laserowego (w teorii i praktyce) jest bardzo duże. Jako przykład posłużą nam skanery laserowe firmy FARO, model Focus 3D serii S, które są podstawowymi skanerami podczas prac pomiarowych w BIMfaktoria.
Schemat przedstawiający krok po kroku działanie skanera: a) wysyła wiązkę lasera podczerwonego w kierunku środkowego położenia obracającego się z dużą prędkością lustra. Podczas obrotu zwierciadło zmienia (odbija) kierunek lasera, dzięki czemu laser dociera do wszystkich miejsc, do których dociera rotor skanera; b) 360 stopni w poziomie; c) 305 stopni w pionie). Źródło: FARO
Jeden skaner waży zaledwie 5 kg, dzięki czemu jest łatwy w transporcie, co znacznie ułatwia przemieszczanie się, natomiast bateria wystarcza na ponad 5 godzin ciągłej pracy.
Skanowanie laserowe to szybko rozwijająca się technologia, która przynosi wiele dobrego. Wykorzystujemy ją w codziennej pracy, tworząc dokumentację bazującą na skanie laserowym, taką jak widoki ortofotomap, badania deformacji, odchyleń czy też objętości, ale także w procesie kreatywnym, tworząc m.in. animacje, w których nie jesteśmy ograniczeni ruchem fizycznej kamery czy też modeli 3D.
Pomiary inwentaryzacyjne są wykonywane skanerem TLS przy użyciu zarejestrowanej, a następnie wygenerowanej chmury punktów np. w oprogramowaniu PointCab;
Pomiar odległości – skaner wykorzystuje wiązkę laserową, która po odbiciu od mierzonego obiektu wraca do skanera. Odległość wyznaczana jest z dokładnością do +-1 milimetra na podstawie różnicy faz promienia wysłanego i odbitego.
Kąt poziomy i pionowy – lustro odbija wiązkę lasera w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Kąt zwierciadła oraz informacja o zmierzonej odległości są automatycznie przeliczana na współrzędne.
Obliczanie współrzędnych przestrzennych – kąty poziomy i pionowy tworzą układ biegunowy (delta, alfa, beta), który jest przekształcany na kartezjański układ współrzędnych.
Należy pamiętać, że BIM (Building Information Modeling), pomimo możliwości dostarczenia wielu danych semantycznych, jak i o obiekcie, wymaga dużo czasu i zaangażowania zespołów projektowych w całym cyklu życia projektu. Wysiłek włożony w skan laserowy na początku na pewno zaprocentuje w całym procesie, a szczególnie po jego zakończeniu w fazie zarządzania obiektem.
Skaning laserowy może nam zapewnić dowolne opcje analizy oraz przygotowanie koncepcji lub dokumentacji na podstawie danych semantycznych i laserowych.
Skaning laserowy może być wykorzystywany podczas:
Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.
Digitalizacja obiektów zabytkowych stanowi kluczowy element ich zachowania i ochrony. Każde działanie, które ingeruje w strukturę tych wyjątkowych obiektów, powinno być starannie zaplanowane i poprzedzone zinwentaryzowaniem stanu istniejącego.
Skaning laserowy i chmury punktów to pojęcia, które mogą brzmieć skomplikowanie, ale w rzeczywistości, to technologie, które wprowadzają rewolucję w przetwarzaniu danych.