Zalety skaningu laserowego

Praca inżynierów i architektów bardzo często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych pomiarów. Dzięki nowoczesnej technice nie muszą one wiązać się z problemami. Skanowanie laserowe 3D obecnie staje się coraz bardziej popularną metodą wykorzystywaną w inwentaryzacji obiektów budowlanych, architektonicznych, a także obiektów przemysłowych i zabytkowych. Skaning laserowy niezbędny jest wszędzie tam, gdzie pomiar metodami tradycyjnymi będzie bardzo trudny lub mało precyzyjny, a taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku złożonych projektów kubaturowych, a nawet kopalniach i tunelach.

Spektrum skanowania laserowego (w teorii i praktyce) jest bardzo duże. Jako przykład posłużą nam skanery laserowe firmy FARO, model Focus 3D serii S, które są podstawowymi skanerami podczas prac pomiarowych w BIMfaktoria.

skaning laserowy

Schemat przedstawiający krok po kroku działanie skanera: a) wysyła wiązkę lasera podczerwonego w kierunku środkowego położenia obracającego się z dużą prędkością lustra. Podczas obrotu zwierciadło zmienia (odbija) kierunek lasera, dzięki czemu laser dociera do wszystkich miejsc, do których dociera rotor skanera; b) 360 stopni w poziomie; c) 305 stopni w pionie). Źródło: FARO

Zalety skanera laserowego 3D

Jeden skaner waży zaledwie 5 kg, dzięki czemu jest łatwy w transporcie, co znacznie ułatwia przemieszczanie się, natomiast bateria wystarcza na ponad 5 godzin ciągłej pracy.

Skanowanie laserowe to szybko rozwijająca się technologia, która przynosi wiele dobrego. Wykorzystujemy ją w codziennej pracy, tworząc dokumentację bazującą na skanie laserowym, taką jak widoki ortofotomap, badania deformacji, odchyleń czy też objętości, ale także w procesie kreatywnym, tworząc m.in. animacje, w których nie jesteśmy ograniczeni ruchem fizycznej kamery czy też modeli 3D.

Pomiary inwentaryzacyjne są wykonywane skanerem TLS przy użyciu zarejestrowanej, a następnie wygenerowanej chmury punktów np. w oprogramowaniu PointCab;

Pomiar odległości – skaner wykorzystuje wiązkę laserową, która po odbiciu od mierzonego obiektu wraca do skanera. Odległość wyznaczana jest z dokładnością do +-1 milimetra na podstawie różnicy faz promienia wysłanego i odbitego.

Kąt poziomy i pionowy – lustro odbija wiązkę lasera w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Kąt zwierciadła oraz informacja o zmierzonej odległości są automatycznie przeliczana na współrzędne.

Obliczanie współrzędnych przestrzennych – kąty poziomy i pionowy tworzą układ biegunowy (delta, alfa, beta), który jest przekształcany na kartezjański układ współrzędnych.

Należy pamiętać, że BIM (Building Information Modeling), pomimo możliwości dostarczenia wielu danych semantycznych, jak i o obiekcie, wymaga dużo czasu i zaangażowania zespołów projektowych w całym cyklu życia projektu. Wysiłek włożony w skan laserowy na początku na pewno zaprocentuje w całym procesie, a szczególnie po jego zakończeniu w fazie zarządzania obiektem.

skaning laserowy

Skaning laserowy może nam zapewnić dowolne opcje analizy oraz przygotowanie koncepcji lub dokumentacji na podstawie danych semantycznych i laserowych.

Zastosowanie skaningu laserowego 3D

Skaning laserowy może być wykorzystywany podczas:

 • Inwentaryzacji istniejących obiektów (szczególnie tkanki zabytkowej)
 • Inwentaryzacji rys, uszkodzeń, pęknięć, ugięć elementów konstrukcyjnych (drewno-stal-żelbet)
 • Nadzoru nad istniejącym procesem budowlanym (w celu kontroli jakości), inwestycjami, remontami, wykazywania nieprawidłowości podczas prac budowlanych
 • Przeprowadzenia oceny stanu technicznego budynków, ekspertyz budowlanych lub sądowych
 • Szczegółowej weryfikacja kosztorysów i kosztorysowania robót budowlanych
 • Inwentaryzacji obiektów przemysłowych i górniczych
 • Wizualizacji, animacji lub wirtualnych spacerów
 • Pomiarów sytuacyjne i wysokościowe
 • Procesów BIM

Wykorzystanie skaningu laserowego może odbyć się na wielu płaszczyznach i przynieść użytkownikom chmur punktów wiele korzyści, m.in.:

 • Skanowanie 3D na miejscu budowy, która jest praktycznie nieograniczona pod względem wielkości i środowiska, w tym w biały dzień, w ciemności nocy, wewnątrz i na zewnątrz.
 • Otrzymanie kompletnej dokumentacji istniejących warunków powykonawczych
 • Uzyskanie trwałego zapisy do natychmiastowego lub przyszłego wykorzystania
 • Nasze skanery laserowe 3D zbierają miliony punktów, tworząc bardzo gęsty i dokładny zbiór indywidualnych pomiarów chmur punktów.
 • Dokumentacja CAD 2D, 3D lub modele BIM mogą być tworzone w celu przetestowania i weryfikacji koncepcji projektowych oraz uwzględnienia istniejących warunków
 • Zapewnienie większej dokładności w porównaniu z tradycyjnymi pomiarami – modele obejmują wszystkie obecne elementy budynku, takie jak belki, kolumny, stropy, ściany wewnętrzne, krajobraz zewnętrzny i wyposażenie.
 • Oszczędność czasu i kosztów dzięki skróceniu czasu pracy z kamerami i urządzeniami pomiarowymi
 • Zwiększenie bezpieczeństwa w niebezpiecznych lokalizacjach
 • Skanowanie 3D i replikowanie miejsc i ozdobnych detali
 • Weryfikowanie architektury podłóg, ścian, budynków i nie tylko – technologia naziemna (lub statyczna LiDAR) jest świetna dla świata AEC i AEP

Rezultatem skanowania laserowego 3D mogą być:

 • Modele 3D CAD
 • Integracja BIM
 • Dokumentacja powykonawcza
 • Możliwość przejrzenia i prezentacji z większą dokładnością niż zdjęcia lub wideo
 • Dane w chmurze punktów
 • Rysunki elewacji
 • Rysunki z widokiem planu

Przeczytaj także

BIMfaktoria na konferencji Archintensive 2023

BIMfaktoria na konferencji Archintensive 2023

Już 28 kwietnia odbędzie się dwudziestoczterogodzinna konferencja Archintensive 2023. Jej uczestnicy mogą się spodziewać sporej dawki praktycznej wiedzy. Zarejestruj się już teraz!

Czytaj więcej
Dokumentacja zabytków metodą skaningu laserowego

Dokumentacja zabytków metodą skaningu laserowego

Skaning laserowy to jedna z najlepszych metod dokumentowania zabytków architektonicznych, czy wykopalisk archeologicznych. Zastosowania tej metody są całkiem spore, więc nic dziwnego, że jest stosowana przez wielu specjalistów.

Czytaj więcej
Rejestracja chmury punktów

Rejestracja chmury punktów

Skanowanie laserowe jest technologią, która stale zyskuje na popularności, znajdując zastosowanie w różnych pracach inwentaryzacyjnych i konserwatorskich. Skaning laserowy pozwala na zdalne wykonanie analizy uszkodzeń, detekcję zmian geometrii.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!