Inwentaryzacja budowlana. Na czym polega i kiedy ją sporządzić?

Brak dokumentacji nieruchomości to problem wielu właścicieli. Najczęściej dotyczy on budynków pochodzących z połowy ubiegłego wieku i starszych, ale może pojawić się również, kiedy chodzi o znacznie młodsze obiekty. Bez dokumentacji inwestor nie może przeprowadzić wielu prac, takich jak większe remonty czy przebudowy. Jej brak okazuje się też sporym utrudnieniem przy sprzedaży.

Właściciel obiektu nie musi jednak rezygnować ze swoich planów. By zrealizować je w legalny sposób, powinien jednak zdobyć inwentaryzację budowlaną. W dużym skrócie, zawiera on informacje na temat wyglądu i stanu budynku. Co konkretnie powinno się w nim znaleźć? Kto jest uprawniony do opracowania inwentaryzacji? Czym różni się ona od projektu? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Inwentaryzacja budowlana. Czym różni się od projektu domu?

Ze względu na pewne podobieństwa, inwentaryzacja budowlana jest często mylona z projektem domu. Oba dokumenty jednak różnią się między sobą w ogromnym stopniu. Najważniejsza różnica to fakt, że projekt powstaje jeszcze przed wzniesieniem budynku. Inwentaryzacja dotyczy zaś już istniejącego budynku i skupia się na stanie faktycznym w momencie jej opracowania.

Jak powinna być przygotowana inwentaryzacja budowlana?

Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór, według którego można opracować inwentaryzację budowlaną. Ostateczny kształt uzależniony jest od powodu, dla którego właściciel budynku zlecił jej przygotowanie. Różne są też dopuszczalne formy tego dokumentu. W zależności od potrzeb inwestora, może on występować w postaci:

  • cyfrowej: jako pliki .pdf lub .dwg na płycie lub innym nośniki;
  • papierowej: jako skalowalne wydruki.

Jeśli chodzi o zawartość inwentaryzacji budynku, jej kluczowy element to opis techniczny obiektu. Dostarcza on wiedzy na temat lokalizacji, technologii budowy i użytych materiałów oraz wymiarów i pozostałych parametrów. W dokumencie powinny też znaleźć się rzuty i przekroje poszczególnych części budynku wraz ze zdjęciami.

Kiedy należy sporządzić inwentaryzację budowlaną?

Inwentaryzacja architektoniczna zastępuje projekt domu, jeśli ten w wyniku różnych okoliczności zaginął lub uległ uszkodzeniu. Jej posiadanie stanowi niezbędny warunek do przeprowadzeniu wielu prac i czynności, z których najważniejsze i najczęstsze to:

  • rozbudowa (w tym nadbudowa);
  • prace w obrębie instalacji budynku (rozbudowa, remonty lub wykonanie nowych);
  • prace konserwatorskie;
  • zaawansowane prace dekarskie;
  • prace remontowe ingerujące w strukturę obiektu (np. poprzez zmianę rozkładu ścian);
  • wycena budynku;
  • rozbiórka.

Komu powierzyć przygotowanie inwentaryzacji architektonicznej?

Specjaliści, którym zlecimy sporządzenie inwentaryzacji budynku muszą posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Ich kwalifikacje to niejedyny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy dokumentu. Niezwykle ważne są też stosowane przez niego technologie. By inwentaryzacja była rzeczywiście w przygotowaniu i wykonaniu prac, musi być szczegółowa i przygotowana zgodnie ze współczesnymi standardami. Dlatego warto wybierać oferty firm korzystających ze sprzętu do skaningu laserowego.

Przeczytaj także

Ochrona dziedzictwa dzięki Heritage BIM – kluczowe zalety

Ochrona dziedzictwa dzięki Heritage BIM – kluczowe zalety

Heritage BIM, czyli zastosowanie technologii Building Information Modeling w dziedzinie ochrony dziedzictwa, ma wiele kluczowych zalet.

Czytaj więcej
PointCab: Doskonały program do obsługi chmur punktów

PointCab: Doskonały program do obsługi chmur punktów

PointCab to zaawansowany i doskonale zaprojektowany program, który stanowi idealne narzędzie do obsługi i przetwarzania chmur punktów.

Czytaj więcej
Skaning laserowy: nowa era w digitalizacji zabytków

Skaning laserowy: nowa era w digitalizacji zabytków

Skaning laserowego odgrywa ważną rolę w digitalizacji zabytków. Dowiedz się więcej o tych nowoczesnych technologiach ochrony dziedzictwa.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!