Rejestracja chmury punktów

Skanowanie laserowe jest technologią, która stale zyskuje na popularności, znajdując zastosowanie w różnych pracach inwentaryzacyjnych i konserwatorskich. Skaning laserowy pozwala na zdalne wykonanie analizy uszkodzeń, detekcję zmian geometrii itp. Po wykonaniu skaningu laserowego kolejnym krokiem jest rejestracja chmury punktów.

Chmura punktów i jej odpowiednia rejestracja

W procesie skanowania poszczególne skany lub „sekcje”, które zostały zarejestrowane za pomocą skanera laserowego, łączone są w chmurę punktów. Jeżeli wykonuje się pomiar np. całego budynku, często ustawia się skaner laserowy w różnych pomieszczeniach, skanując je. W efekcie końcowym pożądana jest oczywiście jedna chmura punktów, w której wszystkie wykonane skany są dostępne i połączone ze sobą. Aby to osiągnąć, należy zarejestrować skany.

Dokładność danych uzyskanych w wyniku rejestracji zależy od tego, jak dobrze skaner laserowy uchwycił środowisko na miejscu i jak niezawodne jest używane oprogramowanie do rejestracji. Na szczęście w ostatnich latach proces ten stał się znacznie łatwiejszy. Przy wykorzystaniu mobilnego skanera laserowego nie ma potrzeby wykonywania pojedynczych skanów. Można po prostu przejść ze skanerem przez obiekt lub wokół niego, a w przypadku tego typu skanerów rejestracja jest zazwyczaj w pełni automatyczna i dostarczana wraz z urządzeniem. Użytkownik nie musi posiadać dużej wiedzy specjalistycznej. Wadą mobilnych skanerów laserowych jest jednak to, że obecnie często nie są one w stanie zapewnić tak dokładnych wyników jak naziemne skanery laserowe, tzn. skanery stacjonarne, które wykonują pojedyncze skany jeden po drugim.

Metody rejestracji chmury punktów

Istnieją różne metody rejestracji chmury punktów. Najbardziej znane to rejestracja chmura-do-chmury (Cloud2Cloud), rejestracja na podstawie celu (np. charakterystycznych szachownic) lub rejestracja płaszczyzna-płaszczyzna.

Wybór metody zależy od wielu różnych czynników, np. użytego skanera laserowego, pożądanej dokładności lub własnych preferencji. Dlatego szczególnie dla początkujących zaleca się, aby skanowanie i rejestrację przeprowadzili eksperci. Nie tylko rejestrują oni chmurę punktów, ale także w większości przypadków „czyszczą” ją w trakcie procesu rejestracji. Oznacza to, że duplikaty skanów lub „zaszumione” obszary chmury punktów są usuwane lub chmura punktów jest profesjonalnie „rozrzedzana” w celu zmniejszenia rozmiaru pliku.

Przeczytaj także

Modele heritage BIM w digitalizacji zabytków

Modele heritage BIM w digitalizacji zabytków

Model Heritage BIM to jednak nie tylko coś dla architektów i inżynierów. Okazuje się, że dzięki tej technologii możliwe jest również tworzenie wirtualnych wersji zabytków także i na potrzeby branży kulturowej.

Czytaj więcej
Czym jest model BIM?

Czym jest model BIM?

Model BIM to nic innego, jak zaawansowany zbiór informacji dotyczący obiektu. Innymi słowy jest to cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, w formie parametrycznej.

Czytaj więcej
Digitalizacja zabytków – dlaczego warto?

Digitalizacja zabytków – dlaczego warto?

Jednym z narzędzi, które może pomóc w ochronie dziedzictwa, jest digitalizacja zabytków za pomocą skaningu laserowego lub fotogrametrii. Sprawdź, dlaczego warto i jak chronić zabytki.

Czytaj więcej

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych usługach,
zakupić oprogramowanie PointCab lub omówić swój projekt!