Nowa Synagoga Scheinbacha w Przemyślu

Nowa Synagoga w Przemyślu została zinwentaryzowana metodą skaningu laserowego 3D z fotogrametrią w celu udokumentowania jej stanu zachowania dla potrzeb ochrony jednego z najważniejszych zabytków żydowskiej architektury w regionie.

Inwentaryzacja konserwatorska – skaning laserowy i fotogrametria

Na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu wykonano inwentaryzację konserwatorską Nowej Synagogi (tzw. Synagogi Scheinbacha), zlokalizowanej przy ul. Słowackiego 15. Celem prac było opracowanie dokumentacji stanu istniejącego z wykorzystaniem technologii skaningu laserowego oraz uzupełniającej fotogrametrii naziemnej.

 

Zakres i metodologia prac

Inwentaryzacja została przeprowadzona z użyciem technologii skanowania laserowego 3D (TLS FARO), która umożliwiła pozyskanie wysokorozdzielczej chmury punktów dokumentującej geometrię oraz aktualny stan zachowania obiektu. Dodatkowo, zastosowano metody fotogrametrii cyfrowej do dokumentacji wybranych detali architektonicznych i elementów dekoracyjnych oraz pokrycia dachu, celem zapewnienia bogatego materiału do dalszych analiz i opracowań konserwatorskich.

 

Model BIMx

 

Opis obiektu

Nowa Synagoga powstała z inicjatywy Mojżesza Scheinbacha, członka zarządu gminy żydowskiej w Przemyślu, który już w 1905 r. rozpoczął starania o budowę nowej świątyni. Projekt obiektu wykonał architekt Stanisław Majerski, a prace budowlane trwały w latach 1908–1912. Uroczyste otwarcie miało miejsce 13 kwietnia 1912 r., podczas święta Pesach.

Budynek wzniesiono w stylu mauretańskim – jest to dwukondygnacyjna, orientowana budowla ceglano-kamienna na planie prostokąta. Wnętrze pierwotnie składało się z trójnawowej, jednoprzestrzennej sali modlitewnej, nad bocznymi nawami znajdowały się galerie dla kobiet. Dekoracje ścienne i okienne wykonał artysta Adolf Bienenstock, absolwent krakowskiej ASP. Synagoga nakryta jest dachem trójstolcowym krytym blachą.

Dzieje powojenne

Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w budynku stajnię, co paradoksalnie przyczyniło się do jego przetrwania. Po wojnie, mimo prób reaktywacji funkcji religijnych, w 1953 r. synagoga została przejęta przez miasto i adaptowana do nowych funkcji: magazyn, a następnie siedziba biblioteki publicznej (od 1967 r.). W wyniku przebudowy całkowicie zatarciu uległ pierwotny układ wnętrz, usunięto polichromie i witraże.

W 1986 r. synagoga została wpisana do rejestru zabytków (nr A-88), a w 2006 r. zwrócona została społeczności żydowskiej. W tym samym roku odbyły się w niej pierwsze od dziesięcioleci modlitwy szabasowe, z udziałem rabina Michaela Schudricha i ambasadora Izraela Dawida Pelega. Biblioteka publiczna opuściła budynek w 2014 r.

 

Cel dokumentacji

Wykonana dokumentacja 3D stanowi podstawę do dalszych prac konserwatorskich i planowania przyszłych działań rewitalizacyjnych. Cyfrowy zapis obiektu – wierny geometrii oraz aktualnemu stanowi zachowania – umożliwia jego analizę, archiwizację oraz wykorzystanie w pracach projektowych, edukacyjnych i wystawienniczych.

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach,
zakupić oprogramowanie od jedynego resellera w Polsce lub omówić swój projekt!

Zobacz także