Historyczna część Czerniowiec została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nasz zespół miał zaszczyt współpracować z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy oraz „Domem Odbudowy Ukrainy” nad tworzeniem archiwalnej dokumentacji ratusza w Czerniowcach, wykorzystując w tym celu skan laserowy dostarczony przez firmę Skeiron. Ten historyczny obszar Czerniowca został uznany za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, a ratusz w Czerniowcach jest cennym zabytkiem o dużym znaczeniu narodowym, będącym przykładem klasycystycznej architektury miejskiej.
Dane z trójwymiarowego skanowania zostały przetworzone i przygotowane za pomocą oprogramowania PointCab Origins, natomiast kompletna dokumentacja wraz z archiwum BIMx została opracowana w programie Archicad.
Projekt ten jest jednym z wielu form wsparcia udzielanego ukraińskim miastom. W jego ramach, Dom Odbudowy Ukrainy wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa i Organizacją Światowych Miast Dziedzictwa (OWHC) zainicjował skanowanie 3D ratusza w Czerniowcach. Skeiron, ukraińska firma z siedmioletnim doświadczeniem w digitalizacji dziedzictwa kulturalnego Ukrainy, przeprowadziła skanowanie, a przetwarzaniem danych zajęła się ekipa BIMfaktoria, składająca się z doświadczonych architektów, projektantów i modelerów BIM. Trójwymiarowe skanowanie stanowi nie tylko metodę zachowania dziedzictwa architektonicznego, ale również narzędzie konserwatorskie, umożliwiające dokładne pomiary i dokumentowanie rzeczywistych zmian w strukturach budynków.
Pozyskane materiały posłużą Inwestorowi do uzyskania wytycznych konserwatorskich, umożliwiających zachowanie zabytkowej tkanki obiektu oraz nakreślenia ram i wytycznych przy realizacji dokumentacji projektowej budynku.
Poniżej można znaleźć przykładowe wykroje chmur punktów wygenerowane za pomocą programu PointCab Origins oraz przygotowany przez nas jedynie fragment dokumentacji.