Digitalizacja zbroi Pizańskiej

Na potrzeby wystawy: „Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy.” odbywającej się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Na przełomie listopada 2023 i lutego 2024 odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie wystawa czasowa „Od Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy.”

Wystawa rzuca światło na epokę, gdy wojna stała się źródłem innowacji. Okres tzw. wojen włoskich, rozciągający się przez ponad pół wieku i burzący spokój Półwyspu Apenińskiego, zainicjował bezprecedensowy rozwój branży zbrojeniowej we Włoszech i Niemczech. Odwiedzający mają okazję z bliska zapoznać się z dziełami włoskich i niemieckich mistrzów z XV, XVI i XVII wieku, specjalizujących się w sztuce płatnerskiej, rapiernictwie i rusznikarstwie.

W erze nowożytności, gdzie kultura rycerska ustępowała miejsca efektywności nowoformowanych armii najemnych, obserwujemy transformację nie tylko w sferze uzbrojenia, ale również w metodach prowadzenia wojen, etosie wojennym, strategicznym myśleniu i społecznym statusie osób związanych z wojną. Rycerze zostali zastąpieni przez profesjonalnych żołnierzy. Dobór eksponatów na wystawie ilustruje ten proces, ułatwiając jego zrozumienie.

Jednym z kluczowych eksponatów jest zbroja pizańska z XVI wieku, pochodząca z zamkowych kolekcji, która dostępna jest również w postaci interaktywnej prezentacji 3D. Zbroja, wyprodukowana w latach 1570-1580 prawdopodobnie w pracowni Pompeo della Cesa w Mediolanie, wykonana z połączenia stali, mosiądzu i skóry, stanowi przykład luksusowego wyposażenia ochronnego, które najprawdopodobniej należało do wysokiego rangą dowódcy milicji miejskiej lub sił zbrojnych. Zdobienia na zbroi, wykonane techniką trawienia, przedstawiają motywy przemijania, postaci ludzkie, bóstwa wojenne – Aresa i Atenę, a także elementy roślinne, uzbrojenie oraz księżyc z twarzą, dodając jej wyjątkowego charakteru.

Animacja zdigitalizowanej zbroi pizańskiej

Zdigitalizowana zbroja pizańska – spacer interaktywny

Zbroja Pizańska

Na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie dedykowanej wystawie, można znaleźć więcej interesujących informacji historycznych, takich jak rekonstrukcje pojedynków oraz filmy edukacyjne opowiadające o XVII-wiecznym uzbrojeniu oraz wyposażeniu.

BIMfaktoria czynnie wspiera jednostki muzealne oraz kolekcjonerów celem digitalizacji dóbr kulturowych. Po więcej informacji nt. fotogrametrii zapraszamy do naszego Banku Wiedzy.

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli masz pytanie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach,
zakupić oprogramowanie od jedynego resellera w Polsce lub omówić swój projekt!

Zobacz także